Թուրքիայի ԵՄ անդամակցելու բանակցություններն ընդհատվել են
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցելու շուրջ բանակցությունները գրեթե ընդհատվել են: Նախօրեին այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի պետնախարար, Եվրամիության հետ գլխավոր բանակցող Էղեմեն Բաղըշը:
Ինչպես հայտնում է ռադիո «Մայակը», ըստ թուրք պաշտոնյայի` բանակցային գործընթացն ընդհատվել է քաղաքական խարդավանքների պատճառով, որոնց հետ ԵՄ անդամակցությանը հավակնող ոչ մի երկիր դեռ չի առնչվել:
1995 թվականից Անկարան կարողացել է բանակցություններ սկսել 33 երկրներից միայն 13-ի հետ: Բանակցությունները պարտադիր են, եթե երկիրը ցանկանում է դառնալ ԵՄ լիիրավ անդամ, սակայն փաստաթղթի 17 գլխով անդամակցությունը փակված է, քանի դեռ լուծված չէ Կիպրոսի հարցը և Թուրքիան հրաժարվում է ճանաչել Կիպրոսի Հանրապետությունը, որն 2004 թվականից Եվրամիության անդամ է: Բացի այդ, հատուկ դիրքորոշում ունեն նաև Ֆրանսիան և Գերմանիան, որոնք դեմ են Անկարային լիիրավ անդամ դառնալուն:

Переговоры о вступлении Турции в ЕС почти прерваны
Переговоры о вступлении Турции в Евросоюз почти прерваны. Об этом заявил накануне государственный министр и главный турецкий переговорщик с ЕС Эгемен Багыш.
Как сообщает радио «Маяк», по его словам, переговорный процесс приостановлен из-за политических интриг, с которыми не сталкивалась ни одна страна-кандидат на членство в Евросоюзе.
С 1995 года Анкара смогла начать переговоры лишь по 13-ти из 33-х глав, которые обязательны для согласования, если страна хочет стать полноправным членом ЕС. 17 глав остаются блокированными из-за нерешённости кипрской проблемы и отказа Турции признавать Республику Кипр. Хотя та с 2004 года входит в Евросоюз. Помимо этого, Германия и Франция занимают особую позицию, выступая против предоставления Анкаре полноправного членства