Թուրքիայի ԵՄ անդամակցելու բանակցություններն ընդհատվել են
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցելու շուրջ բանակցությունները գրեթե ընդհատվել են: Նախօրեին այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի պետնախարար, Եվրամիության հետ գլխավոր բանակցող Էղեմեն Բաղըշը:
Ինչպես հայտնում է ռադիո «Մայակը», ըստ թուրք պաշտոնյայի` բանակցային գործընթացն ընդհատվել է քաղաքական խարդավանքների պատճառով, որոնց հետ ԵՄ անդամակցությանը հավակնող ոչ մի երկիր դեռ չի առնչվել:
1995 թվականից Անկարան կարողացել է բանակցություններ սկսել 33 երկրներից միայն 13-ի հետ: Բանակցությունները պարտադիր են, եթե երկիրը ցանկանում է դառնալ ԵՄ լիիրավ անդամ, սակայն փաստաթղթի 17 գլխով անդամակցությունը փակված է, քանի դեռ լուծված չէ Կիպրոսի հարցը և Թուրքիան հրաժարվում է ճանաչել Կիպրոսի Հանրապետությունը, որն 2004 թվականից Եվրամիության անդամ է: Բացի այդ, հատուկ դիրքորոշում ունեն նաև Ֆրանսիան և Գերմանիան, որոնք դեմ են Անկարային լիիրավ անդամ դառնալուն:

Negotiations on Turkey’s membership to EU suspended
The negotiations on Turkey’s membership to the European Union have been suspended, Turkish State Minister and Chief Negotiator Egemen Bağış declared Sunday.
According to Radio Mayak, the Turkish official reported that the process was interrupted due to political intrigues none of the countries claiming for EU membership has come across so far.
Since 1995 Ankara managed to start negotiations with only 13 countries out of 33. Negotiations are compulsory for a country seeking to become a full member of EU, but 17 chapters of the document are blocked due to the Cyprus problem and Turkey’s refusal to recognize the Republic of Cyprus which has been a member of EU since 2004. Besides, France and Germany have a special stance. They stand against Ankara’s becoming a full member of EU.