Կ. Աճեմյան. Փաստն այն է, որ ՀՀ քաղաքացին ողջ չէ
«Ադրբեջանցիներն ամեն ինչ անում են բոլոր ուղղություններով, որպեսզի իրենց դրական, իսկ Հայաստանին` բացասական լույսի ներքո ընդունեն, սակայն փաստը մնում փաստ, որ Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացին այլևս ողջ չէ»,- անդրադառնալով Ադրբեջանում Հայաստանի քաղաքացու սպանության դեպքին՝ Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարինե Աճեմյանը:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց, երիտասարդին՝ այս դեպքում հովիվին, որպես հանցագործ ներկայացնելու համար, սակայն ադրբեջանցիները, նրա հարցազրույցները ցուցադրելով, մեկ անգամ ևս ապացուցեցիին, որ նա խոշտանգման էր ենթարկված:
«Դա առավել ակնհայտ ձևով երևում էր այն կադրերից, որոնք տեղադրվել էին ադրբեջանական կայքերում: Երիտասարդի դեմքին ակնհայտ կապտուկներ կային, դեմքն ուռած էր, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ նրան խոշտանգել էին, փորձել էին իրենց «հարմար խոստովանություն» կորզել, որպեսզի հերթական անգամ դա օգտագործեին՝ իրենց քարոզչական նպատակներին հասնելու համար»,- ասաց խորհրդարանականը:
Տիկին Աճեմյանի խոսքերով, Ադրբեջանի նման քայլերն անցնում են բարոյականության բոլոր սահմանները, և նա պետք է պատասխան տա հայ երիտասարդի սպանության համար: «Եթե նույնիսկ հովիվին չեն սպանել, ապա նրան հասցրել են այն բանին, որ նա վերջ է տվել իր կյանքին: Աշխարհի երեսին ոչ մի մահկանացու չի կարող դիմանալ անվերջ շարունակվող խոշտանգումներին ու նվաստացումներին: Ես կարծում եմ, որ միջազգային համապատասխան կառույցները անհրաժեշտ ձևով կարձագանքեն տեղի ունեցածին»,- հավելեց Կ. Աճեմյանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 12-ին տեղեկություններ էր տարածել այն մասին, թե սեպտեմբերի 11-ին, Արցախի հյուսիս-արևելյան հատվածից (դա այն նույն հատվածն էր, որի ուղղությամբ ադրբեջանցի դիվերսանտները սույն թվականի հունիս 18,-ին, օգոստոսի 31-ին և սեպտեմբերի 4-ին դիվերսիոն գործողություններ էին իրականացրել) մուտք են գործել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող շրջաններ և փորձել դիվերսիոն գործողություն իրականացնել: Ադրբեջանի ՊՆ-ն նաև հաղորդել էր, թե դա հայկական կողմին չի հաջողվել, և իրենք դիվերսանտ են գերեվարել՝ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանին:
Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից անմիջապես հետո, ԼՂՀ ՊԲ-ի ներկայացուցիչները հերքելով փաստը տեղեկացրել էին, որ Արցախի այդ հատվածում, նույնիսկ նման անուն-ազգանունով զինծառայող չկա:
Հայտնի է դարձել, որ սեպտեմբերի 13-ին, Գեղարքունիքի մարզի ոստիկանության Ճամբարակի բաժին է դիմել Թթուջուր գյուղի բնակիչ Սիրանուշ Սերգոյի Բալյանը, որը տեղեկացրել է, որ իր որդին՝ Մամվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը (ծնված 27.02.1990), սեպտեմբերի 11-ին ժ.19.30-ի սահմաններում՝ անասունները փնտրելու նպատակով, դուրս է եկել տնից և գնացել Տավուշի մարզի «Քեղուտ» կոչվող սարամաս, որը գտվում է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և այլևս չի վերադարձել:

К.Ачемян: Факт остается фактом – гражданин Армении мертв
«Азербайджанцы делают все возможное для того, чтобы их воспринимали позитивно, а Армению – негативно, однако факт остается фактом: находящийся в азербайджанском плену гражданин Армении мертв», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor депутат парламента, член Республиканской партии Армении Карине Ачемян.
По ее словам, Азербайджан сделал все, чтобы представить молодого человека, в данном случае пастуха, – преступником, однако азербайджанцы, показав его интервью, в очередной раз доказали, что он подвергался пыткам, психологическому и физическим давлению.
«Это очевидно из тех видеокадров, которые размещены на азербайджанских сайтах. На лице молодого парня видны явные синяки, лицо опухшее, что еще раз констатирует: его пытали, пытаясь выудить «нужные признания», чтобы в очередной раз использовать это в пропагандистских целях», - заявила депутат.
К.Ачемян отметила, что подобные шаги Азербайджана переходят все границы морали и Баку должен ответить за убийство молодого армянина. «Если даже пастуха не убили, то его довели до самоубийства. Ни один человек в мире не может выдержать постоянные пытки и унижения. Я считаю, что соответствующие международные структуры должны надлежащим образом отреагировать на произошедшее», - отметила К.Ачемян.
Напомним, 12-го сентября министерство обороны Азербайджана распространило информацию, что 11-го сентября с северо-восточного участка Арцаха на подконтрольную Азербайджану территорию вторглась диверсионная группа. МО Азербайджана также сообщило, что действия диверсионной группы армянской стороны были пресечены и один из членов этой группы – Мамвел Мамиконович Сарибекян – был взят в плен.
Отметим, что речь идет именно о том участке, в направлении которого азербайджанские диверсанты 18-го июня, 31-го августа и 4-го сентября этого года совершали диверсионные нападения.
Представители Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики сразу опровергли данный факт, сообщив, что на этом участке Арцаха нет военнослужащего с таким именем.
Как стало известно позднее, 13-го сентября в отделение полиции Чамбарака Гегаркуникской области обратилась жительница села Тту джур Сирануш Сергеевна Балаян, сообщившая, что ее сын – Манвел Мамиконович Сарибекян (27.02.1990г.), вышел из дому 11-го сентября около 19:30 в поисках пропавшей скотины и направился в сторону так называемой горной местности «Техут» Тавушской области, в зоне армяно-азербайджанской границы, и больше не вернулся.