ԵԽԽՎ նստաշրջանում կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի  հարցը
Հոկտեմբերի 4-ին Ստրասբուրգում մեկնարկած Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի շրջանակներում կքննարկվեն նաև Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և Վրաստանին առնչվող հարցեր:
Ինչպես հաղորդում է «Կավկազսկի ուզել»-ը, ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի նիստերի դահլիճում կքննարկվի Հայաստանի կողմից Երևանում 2008-ի մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ԵԽԽՎ բանաձևի կատարումը:
Ընթացող նստաշարջանի օրակարգում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությունը:
«Ենթահանձնաժողովի գործունեության հարցը ես մտադիր եմ քննարկել Ադրբեջանի և Հայաստանի պատվիրակությունների հետ: Հանդիպումների արդյունքների հիման վրա ելույթ կունենամ ԵԽԽՎ Բյուրոյի նիստում` ուրբաթ օրը», - ըստ Թրնեդ գործակալության, հայտարարել է ԵԽԽՎ նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը դեմ է ԼՂ հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությանը` գտնելով, որ կարիք չկա կրկնօրինակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործառույթները:

В ПАСЕ обсудят проблему нагорно-карабахского урегулирования
На стартовавшей в Страсбурге 4 октября осенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) будут обсуждаться проблемы Армении, Нагорного Карабаха и Грузии.
В ходе заседания Мониторинговой комиссии ПАСЕ будет обсуждаться выполнение Арменией резолюций ПАСЕ по событиям 1 марта 2008 года в Ереване, сообщает “Кавказский узел”.
В рамках текущей сессии будет рассмотрен вопрос о деятельности подкомитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху.
«Вопрос деятельности подкомитета я намерен обсудить с делегациями Азербайджана и Армении, по итогам этих встреч я планирую выступить в пятницу на заседании Бюро ПАСЕ», - цитирует слова главы ПАСЕ Мовлуда Чавушоглу агентство Тренд.
Напомним, Армения не видит необходимости в дублировании функций Минской группы ОБСЕ, в то время как Азербайджан считает важным возобновление активной работы Подкомитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху.