ԵԽԽՎ նստաշրջանում կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի  հարցը
Հոկտեմբերի 4-ին Ստրասբուրգում մեկնարկած Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի շրջանակներում կքննարկվեն նաև Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և Վրաստանին առնչվող հարցեր:
Ինչպես հաղորդում է «Կավկազսկի ուզել»-ը, ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի նիստերի դահլիճում կքննարկվի Հայաստանի կողմից Երևանում 2008-ի մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ԵԽԽՎ բանաձևի կատարումը:
Ընթացող նստաշարջանի օրակարգում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությունը:
«Ենթահանձնաժողովի գործունեության հարցը ես մտադիր եմ քննարկել Ադրբեջանի և Հայաստանի պատվիրակությունների հետ: Հանդիպումների արդյունքների հիման վրա ելույթ կունենամ ԵԽԽՎ Բյուրոյի նիստում` ուրբաթ օրը», - ըստ Թրնեդ գործակալության, հայտարարել է ԵԽԽՎ նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը դեմ է ԼՂ հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությանը` գտնելով, որ կարիք չկա կրկնօրինակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործառույթները:

In the session of PACE issues on Nagorno Karabakh to be discussed
On October 4 in the frameworks of the session in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in Istanbul will be discussed also issues concerning Armenia, the Nagorno Karabakh and Georgia.
As “Kavkazski Uzel” informs, in the Monitoring hall of the PACE will be discussed the implementation of the resolution of PACE on the events taken place on March 1 in 2008 in Yerevan.
In the agenda of the session are included also the activities of the PACE sub-commission concerning the issues of the NKR.
“I am tended to discuss the issue of the sub-commission with the delegations of Armenia and Azerbaijan. Based on the results of the meetings I will make a speech in the Bureau of the PACE on Friday,” the PACE President Mevlüt Çavuşoğlu stated, Trend agency informs.
Azerbaijan has not yet implemented the 4 resolutions of the UN Security Council adopted in 1993, by continuing to provoke arms race in the region and openly violating one of the basic principles of the international law non-use of force or threat of force.