Այսօր Երևանում մեկնարկեց «Վերականգնվող էներգետիկայի շաբաթ» երկրորդ համաժողովը: Այն կազմակերպել են Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը (ՎԷԷՀ) և «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների կենտրոնը` ՀՀ կառավարության, Համաշխարհային բանկի և Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամի աջակցությամբ:
«Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ ոլորտի զարգացման ռազմավարության հիմնարար սկզբունքներից մեկն է: Այս հիմնադրույթն ամրագրված է ՀՀ էներգետիկ և անվտանգության ոլորտները նկարագրող փաստաթղթերում ու ընդգրկված է կառավարության մինչև 2025 թ. գործողությունների ծրագրում»,- իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Որպես հանրապետության համար զարգացման հատկապես մեծ ներուժ ունեցող ճյուղեր` նախարարը նշեց հիդրո, արեգակնային և հողմաէներգետիկ ռեսուրսների յուրացման, երկրաջերմային էներգիայի ոլորտները, իսկ կենսազանգվածային թափոնների շարժիչային վառելիքի արտադրության հիմնումը, ըստ նրա, Հայաստանում կարող է դառնալ ռազմավարական նշանակության գործոն:
Ա. Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ ներկայումս կառավարության քննարկմանն է ներկայացված առաջիկա 3 տարիների համար մշակված էներգախնայողության գործողությունների ծրագիրը, որն ուղղված է ազգային ծրագրի իրականացմանը:
Չորսօրյա համաժողովին մասնակցում են շուրջ 200 գիտնականներ, էներգետիկներ, գիտահետազոտական ինստիտուտների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:
ՎԷ շաբաթվա ընթացքում կքննարկվեն ոլորտի զարգացման առկա հիմքերը և հնարավոր զարգացումները, Հայաստանում ՎԷ ռեսուրսների առկայությունը և դրանց իրացման ներկա մակարդակը, ներառյալ փոքր հիդրոկայաններ, հողմաէներգետիկա, կենսաէթանոլ, արևային տեխնոլոգիաներ, կենսագազ, ջրածնային էներգետիկա և այլն, ՀՀ-ում ՎԷ տեխնոլոգիական զարգացման ներուժը և ֆինանսավորման հնարավորությունները:
Հիշեցնենք, որ ՎԷ շաբաթվա ընթացքում կազմակերպվելու են շնորհանդեսներ, թեմատիկ քննարկումներ, կլոր սեղաններ, այց դեպի արևային խոհանոց, որտեղ հյուրերը կհամտեսեն Հայաստանի ջերմ արևով պատրաստված ուտեստներ` միաժամանակ ծանոթանալով տեխնոլոգիական լուծումներին և տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին: ՎԷ շաբաթը հյուրընկալել է նաև Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող Գիտության փառատոնի մասնակիցներին:

В Ереване стартовал форум «Неделя возобновляемой энергетики»
Сегодня в Ереване стартовал второй форум «Неделя возобновляемой энергетики». Организаторами форума являются Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении (ВЭЭА) и Центр выставок «Экспомедиа» при содействии правительства Армении, Всемирного банка (ВБ) и Глобального экологического фонда (ГЭФ).
«Развитие возобновляемой энергетики и энергосбережения является одним из основополагающих принципов стратегии развития энергетической сферы Армении. Это положение закреплено в документах сферы энергетики и безопасности республики и включено в программу деятельности правительства до 2025 года», - заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
В качестве имеющих большой потенциал развития отраслей министр энергетики отметил сферы использования солнечных, ветряных и гидроресурсов, геотермальной энергии. По словам А.Мовсисяна, создание производства биологического дизельного топлива может стать в Армении фактором стратегического значения. А.Мовсисян также сообщил, что в настоящее время на обсуждение правительства представлена программа действий по энергосбережению в течение предстоящих трех лет, которая направлена на реализацию национальной программы.
Отметим, что в четырехдневном форуме участвуют порядка 200 ученых, энергетиков, представителей научно-исследовательских институтов и международных организаций.
На форуме «Неделя возобновляемой энергетики» будут обсуждаться вопросы развития сферы и дальнейшие перспективы, наличие в Армении ресурсов возобновляемой энергетики и нынешний уровень их использования, включая малые ГЭС, ветряную энергетику, биоэтанол и биогаз, солнечные технологии, водородную энергетику и т.д., потенциал развития возобновляемой энергетики в Армении и его финансирование.
В рамках форума предусмотрена также организация презентаций, тематических обсуждений, круглых столов. На форуме будут присутствовать также участники Фестиваля науки, впервые проходящего в Армении.