Բելառուսի դեսպան. Մինսկն անաչառ է ԼՂ հարցում
Պաշտոնական Մինսկը տարբեր մակարդակներում շարունակաբար հայտարարել է, որ սատարում է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և ամբողջական կարգավորմանը, որը պետք է հիմնած լինի միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների վրա, ինչպես նաև այն, որ հիմնախնդրի լուծումը պետք է արտահայտի բոլոր կողմերի շահերը: Այսօր այդ մասին հայտարարեց Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Ստեպան Սուխարենկոն` պատասխանելով Aysor.am-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք չի աղավաղում ադրբեջանական մամուլը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությունները, նշելով, թե պաշտոնական Մինսկը սատարում է միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը:
«Այս թեմայի շրջանակներում շահարկումները բավական շատ են լինում: Մենք ոչ ոքի կողմից չենք»,- ասաց դեսպանը:
Խոսելով Ղարաբաղյան կարգավորման հեռանկարների մասին, Բելառուսի դեսպանը շեշտեց, որ այն կարող է լուծվել միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
«Մենք այսօր Մինսկի խմբի այլընտրանք չենք կարող տեսնել: Մենք գտնում ենք, որ Ղարաբաղյան կարգավորումը պետք է տեղի ունենա միայն Մինսկի խմբի շրջանակներում»,- ասաց Բելառուսի դեսպանը:
Նա նաև հավելեց, որ, ըստ իր մասնավոր կարծիքի, անհիմն են նաև Մինսկի խմբի համանախագահ դառնալու Թուրքիայի ձգտումները:
«Ներկա պահին համանախագահների ձևաչափը փոխելու կամ որևէ նոր կողմի մասնակցության անհրաժեշտություն չկա»,- ասաց դիվանագետը:
Ըստ Ստեպան Սուխարենկոյի` դեռ շատ վաղ է խոսել նաև Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման և հաշտության պայմանագրի նպատակով Մինսկում կայանալիք համաժողովի մասին:

Степан Сухаренко: Турции не место в МГ ОБСЕ
Официальный Минск на различных уровнях неоднократно заявлял, что поддерживает мирное и всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта, основанное на трех принципах международного права, и отражающее интересы всех сторон. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил посол Беларуси в Армении Степан Сухаренко, отвечая на вопрос корреспондента Aysor, не искажает ли азербайджанская пресса высказывания президента Беларуси Александра Лукашенко, отмечая, что Минск поддерживает лишь принцип территориальной целостности Азербайджана.
«Вокруг этой темы достаточно часто возникают спекуляции. Мы не занимаем ничью сторону», - сказал посол.
Говоря о перспективах решения проблемы, С.Сухаренко отметил, что конфликт может быть решен лишь в рамках Минской группы ОБСЕ.
«Мы на сегодняшний день не видим альтернативы Минской группе ОБСЕ. Мы считаем, что урегулирование карабахского конфликта может произойти лишь в рамках МГ ОБСЕ», - заявил посол.
При этом он отметил, что по его личному мнению, стремления Турции стать сопредседателем МГ ОБСЕ безосновательны.
«На данный момент нет необходимости менять формат посредничества или же включать туда новых членов», - сказал посол Беларуси.
По его словам, пока рано говорить об окончательном урегулировании карабахского конфликта и о проведении минского форума в рамках подписания соглашения о мире.