Դ. Խրիստոֆիաս. ՌԴ-ն անփոխարինելի դաշնակից է կիպրական խնդրում
Ռուսաստանը միշտ եղել և մնում է կիպրոսցիների համար որպես կարևոր դաշնակից` փորձելով Կիպրոսի խնդիրը լուծել համաձայնեցված, արդար և նախընտրելի տարբերակով: Նման հայտարարություն է արել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Խրիստոֆիաս Դեմիտրիսը` ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի Կիպրոս կատարվելիք այցի նախօրեին:
Ինչպես հաղորդում է Փրայմ-Տասսը, Կիպրոսի նախագահը ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները «կարևոր են» և հիմնված են «հիմնարար սկզբունքների, փոխադարձ շահերի և համերաշխության վրա»:
«Ռուսաստանը մեր ամենաթանկ ընկերն է, նաև փորձված և անփոխարինելի դաշնակիցը կիպրական հակամարտության կարգավորման հարցում` ՄԱԿ-ի բոլոր ֆորումներում, որտեղ կայացվում են որոշումները»,- ասել է Կիպրոսի նախագահը և հավելել, որ «սա սկզբունքային դիրքորոշում է, որը հիմնված է միջազգային իրավունքի հարգման, ՄԱԿ կանոնադրության և Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի վրա»:

D. Christofias: Russia is our indispensable ally in Cyprus issue
Russia has always been an important ally to Cyprus in its readiness to resolve the Cyprus issue in a coordinated, fair and preferable way, President of Cyprus Dimitris Christofias declared on the eve of Russian President Dmitry Medvedev’s visit to Cyprus.
According to PRIME-TASS, the President of Cyprus told ITAR-TASS that Cyprian-Russian relations are “important” and are based on “basic principles, mutual interests, and solidarity.”
“Russia is our dearest friend, experienced and indispensable ally in the resolution of Cyprus conflict, at all UN forums where resolutions are passed,” Christofias stated.