Ֆրանսիան ցանկանում է դառնալ Հայաստանի տնտեսական գործընկերը
Այսօր Երևանում ապակենտրոնացված համագործակցության հայ-ֆրանսիական համաժողովի շրջանակներում մեկնարկեց հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովը: Այն նախաձեռնել են Հայաստանի Հանրապետության և Մարսելում գտնվող Ֆրանս-հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատները:
Շուրջ 30 ֆրանսիացի և ֆրանսիահայ գործարարների պատվիրակության ղեկավար, Ֆրանս-հայկական առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Անժել Մելքոնյանը նշեց, որ համաժողովին մասնակցող տարբեր ձեռնարկությունների ղեկավարներ ցանկություն ունեն հանդիպել հայ գործարարների հետ և քննարկել համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր:
«Ֆրանսիան վաղուց ի վեր Հայաստանի քաղաքական գործընկերն է և ցանկանում է դառնալ նաև տնտեսական գործընկեր: Այս հարցում մեծ դեր ունեն ԱԱՊ-ները: Մեր գլխավոր առաքելությունն է երկու երկրների ձեռնարկությունների ծանոթացումը, որը թույլ կտա կատարել փորձի, տեխնոլոգիաների փոխանակում»,- ասաց Ա. Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, պատվիրակության մյուս առաքելություն է Հայաստանի և Ֆրանսիայի ուսանողների փոխանակում կազմակերպելը, հատկապես` տնտեսագիտական ոլորտի, որոնք հետագայում հնարավորություն կունենան զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ:
Երևանի ԱԱՊ նախագահ Անդրանիկ Ալեքսանյանը նշեց, որ Հայաստանի գործարարներն «անում են այն, ինչ կարող են անել», սակայն հնարավորությունները սահմանափակ են ճանապարհների խնդրի պատճառով:
«Մեր հիմնական ռեսուրսները մարդկային հարստությունն է և բնության տված բարիքները»,- ասաց Ա. Ալեքսանյանը:
Հավելենք, որ երկօրյա համաժողովին մասնակից ֆրանսահայ գործարարները ներկայացնում են զբոսաշրջության, էլեկտրականության, թեթև արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, սննդի, հիգիենայի պարագաների, հանքարդյունաբերության, վարսահարդարման և այլ ոլորտներ։

Франция стремится стать экономическим партнером Армении
Сегодня в Ереване в рамках армяно-французского форума децентрализованного сотрудничества стартовал армяно-французский бизнес-форум, инициированный Торгово-промышленной палатой Армении и находящейся в Марселе французско-армянской Торгово-промышленной палатой.
Глава делегации, в составе которой находятся порядка 30 французов и армян – предпринимателей из Франции, председатель французско-армянской Торгово-промышленной палаты Анжел Мелконян отметила, что участвующие в форуме руководители различных предприятий выразили желание встретиться с армянскими бизнесменами и обсудить конкретные программы сотрудничества.
«Франция с давних пор является политическим партнером Армении и желает стать также экономическим партнером. В этом вопросе большую роль играют Торгово-промышленные палаты. Наша главная миссия – ознакомление с предприятиями двух стран, что позволит обменяться опытом и технологиями», - сказала А.Мелконян.
По ее словам, другой миссией делегации является организация обмена между Арменией и Францией студентов, особенно в сфере экономики, которые в дальнейшем будут иметь возможность заниматься предпринимательством.
Председатель Торгово-промышленной палаты Еревана Андраник Алексанян отметил, что армянские бизнесмены «делают то, что могут делать», однако возможности ограничены из-за проблем с дорогами. «Наше основное богатство – это человеческий ресурс и дары природы», - сказал А.Алексанян.
Отметим, что участники двухдневного форума, армянские бизнесмены из Франции представляют сферы туризма, легкой промышленности, высоких технологий, сельского хозяйства, пищевой промышленности, горнодобывающей отрасли и д.т.