Բակո Սահակյանը հանդիպել է եռանախագահներին
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին /ԱՄՆ/, Իգոր Պոպովին /ՌԴ/, Բեռնար Ֆասիեին /Ֆրանսիա/ և նրանց ուղեկցող փորձագետներին, ովքեր Արցախի Հանրապետություն են ժամանել Մինսկի խմբի համանախագահության` իրավիճակին ծանոթանալու դաշտային առաքելության իրականացման շրջանակներում:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առաքելության իրականացմանն առնչվող հարցեր: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախում ստեղծված են բոլոր պայմանները աշխատանքները պատշաճ մակարդակով կատարելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև իրավիճակին ծանոթանալու դաշտային առաքելության երկրորդ փուլի իրականացմանը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ռազմակալված տարածքներում: Այս համատեքստում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ առաքելության հաջող իրականացման համար Արցախի իշխանություններն ակնկալում են կառուցողական մոտեցում նաև Բաքվի կողմից՝ Շահումյանի, Գետաշենի, Մարտակերտի և Մարտունու բռնազավթված հատվածներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առկա վերջին զարգացումները: Նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանում չեն դադարեցվում հակահայկական քարոզչությունը և ապակառուցողական քայլերը, ինչը մեծապես խոչընդոտում է հակամարտության կարգավորմանը, և կոչ է արել համանախագահներին համապատասխան ձևով արձագանքել այդ զարգացումներին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня сопредседателей Минской группы ОБСЕ Роберта Брадтке (США), Игоря Попова (РФ), Бернара Фасье (Франция) и сопровождающих их экспертов, которые прибыли в НКР в рамках осуществления полевой миссии сопредседательства Минской группы по ознакомлению с ситуацией.
Как сообщили в пресс-службе президента НКР, в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся осуществления миссии. Глава государства отметил, что в Нагорно-Карабахской Республике созданы все условия для проведения работ на должном уровне.
Была затронута также тема осуществления второго этапа полевой миссии по ознакомлению с ситуацией на территориях Нагорного Карабаха, оккупированных Азербайджаном. В данном контексте президент Саакян отметил, что для успешного осуществления миссии власти НКР ожидают и со стороны Баку конструктивного подхода в оккупированных частях Шаумяна, Геташена, Мартакерта и Мартуни.
В ходе встречи были обсуждены также последние тенденции в процессе урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта. Президент отметил, что в Азербайджане не прекращаются антиармянская пропаганда и деструктивные шаги, что сильно препятствует урегулированию конфликта, и призвал сопредседателей соответствующим образом отреагировать на эти развития.
Во встрече принял участие министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Георгий Петросян, другие должностные лица.