ՄԻՊ-ը Սարիբեկյանի հարցով դիմել է ԿԽՄԿ-ին ու Համմարբերգին
Հայաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպան Արմեն Հարությունյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց, որ Ադրբեջանում գերի ընկած, այնուհետև մահացած Մանվել Սարիբեկյանի մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով նամակով դիմել է Կարմիր խաչի Միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ) ու Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգին:
«Նամակում նշել ենք, որ մի քանի աղաղակող խախտումներ կան` նա քաղաքացիական անձ է եղել: Նրան ներկայացրել են որպես գերի ու անունը դրել «դիվերսանտ», որովհետև միջազգային հումանիտար իրավունքի տեսանկյունից գերին չի կարող լինել քաղաքացիական անձ», -ասաց օմբուդսմենը:
Ըստ Ա. Հարությունյանի` Ադրբեջանի կողմից թույլ տված հումանիտար իրավունքի մյուս խախտումն այն է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները գերեվարված ՀՀ քաղաքացուն չեն կարողացել այցելել:
«Խախտում է նաև այն, որ նույնիսկ գերիի դեպքում, նրանից հարցազրույց է վերցվել ու ներկայացվել ամբողջ աշխարհին: Խախտում է նաև այն, որ 25 օր մարդու հետ չեն հանդիպել…», - նշեց օմբուդմենն` ընդգծելով, որ ԿԽՄԿ-ին ու Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին դիմելուց բացի` այլևս ոչինչ չեն կարող անել, քանի որ Ադրբեջանի իր գործընկերը հրաժարվում է աշխատել հայկական կողմի հետ, ինչը կբացառեր նման դեպքերը:
«Ցանկալի կլիներ անմիջապես աշխատել Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, բայց, ցավոք, Ադրբեջանի օմբուդսմենը կտրականապես չի համագործակցում մեզ հետ ու մենք չենք կարող անմիջապես նրանց հետ շփվել»,-ասաց Արմեն Հարությունյանը:

Ombudsman applies to ICRC, Hammarberg on Saribekyan’s issue
Ombudsman Armen Harutyunyan has applied to the International Committee of the Red Cross (ICRC) and Council of Europe Commissioner for Human Rights, Thomas Hammarberg to elucidate the circumstances in which Manvel Saribekyan died in Azerbaijan, Ombudsman told reporters today.
“The letter to ICRC and Hammarberg mentions several blatant violations. First, Manvel Saribekyan was a civic person but he was represented as a prisoner and “diversant,” while international humanitarian law stipulates that prisoner cannot be civic person,” Ombudsman said.
According to A. Harutyunyan, Azerbaijan’s another violation of the humanitarian law is that Azerbaijan hindered ICRC to meet with the Armenian citizen who was taken prisoner.
“Azerbaijan committed another violation by placing Manvel Saribekyan’s interview on the web, by banning to visit Saribekyan for 25 days.”
The Armenian Ombudsman stressed that his Azerbaijani counterpart refuses to cooperate with the Armenian party.