Հայ-իրանական ամենակարևորագույն նախագիծը երկաթգծի կառուցումն է
Հայ-իրանական հարաբերությունները զարգացում ապրեցին հատկապես Հայաստանի պետականության ձեռքբերումից հետո: Ներկայում դրանք գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
«Մեզ համար, իսկապես, Իրանը բարեկամ երկիր է: Իսկ այսուհետ Իրանի նշանակությունը մեզ համար դառնում է ավելի ռազմավարական, քանի որ երկաթգծի կառուցմամբ Հայաստանը հնարավորություն կունենա կարճ ճանապարհով դուրս գալ դեպի Պարսից ծոց»,- ասաց քաղաքագետը:
Ասուլիսին ներկա ոազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը, համաձայնելով քաղաքագետին, հավելեց. «Եթե մենք ունենանք երկաթգիծ, մենք ավելի հստակ հանդես կգանք ղարաբաղյան բանակցություններում և հայ-թուրքական հարաբերություններում»:
Անդրադառնալաով Ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը` իրանագետ Մհեր Բաղդասարյանն իր հերթին ասաց, որ Իրանը գտնում է` Արցախի հարցը պետք է լուծվի տարածաշրջանային երկրների միջոցով:
Խոսելով Արևմուտքի և Իրանի միջև Հայաստանի միջնորդության մասին` իրանագետը նշեց, որ Հայաստանը դեռ այնքան էլ կայացած չէ տարածաշրջանում, որպեսզի այդ միջնորդությունն իր վրա վերցնի. «Սակայն, պետք է նշել, որ Հայաստանն ավելի շատ հնարավարություն ունի այդ միջնորդության, քան հենց նույն Ադրբեջանը կամ Թուրքիան»,- ասաց Բաղդասարյանը և հիշեցրեց` Հայստանն ունի լավ դիրք, որը պետք է օգտագործել որքան հնարավոր է շատ:

Важнейший армяно-иранский проект – строительство железной дороги
Армяно-иранские отношения получили новый стимул для развития после приобретения Арменией государственности. Об этом заявил сегодня журналистам политолог Ерванд Бозоян, подчеркнув, что сегодня уровень отношений между Арменией и Ираном довольно высокий.
«Для нас Иран в действительности дружественная страна. А впредь эта страна приобретет также стратегическое значение, поскольку строительство железной дороги предоставит Армении возможность выхода к Персидскому заливу», - отметил политолог.
Присутствующий на встрече военный эксперт Давид Джамалян, согласившись с политологом, заявил, что железная дорога Иран-Армения позволит армянской стороне выступать с более четких позиций как в процессе переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, так и в армяно-турецких отношениях.
Касаясь урегулирования карабахского конфликта, иранист Мгер Багдасарян в свою очередь отметил, что как считает Иран, вопрос Нагорного Карабаха должен быть решен посредством региональных стран.
Говоря о посреднической миссии Армении между Западом и Ираном, иранист подчеркнул, что Армения пока не столь состоявшееся государство в регионе, чтобы взять на себя такую миссию. «Однако следует отметить, что Армения имеет больше возможностей для посредничества, чем тот же Азербайджан или Турция», - сказал Багдасарян. По мнению ираниста, у Армении есть хорошие позиции, которые необходимо использовать как можно больше.