Մեկնարկեց հայ-սլովենական գործարար համաժողովը
Այսօր Երևանում մեկնարկեց հայ-սլովենական գործարար համաժողովը, որը տեղի է ունենում Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Տիրկի Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում: Համաժողովը կազմակերպել է Զարգացման հայկական գործակալությունը (ԶՀԳ):
Համաժողովի պաշտոնական բացմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության և Սլովենիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Սամուել Զբոգարը, ինչպես նաև ԶՀԳ գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Ռ. Հարությունյանը հույս հայտնեց, որ համաժողովը կանցնի բարձր արդյունավետությամբ: Նա նշեց, որ համաժողովին մասնակցում են Սլովենիայից ժամանած 35-40 գործարարներ, որոնք ներկայացնում են այն ոլորտները, որտեղ Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրել:
«Դա նշանակում է, որ այսօրվա համաժողովից կարելի է ակնկալել կոնկրետ արդյունքներ»,- նշեց Ռ. Հարությունյանը:
Սլովենական ընկերությունները ներկայացնում են առևտրի, շինարարական սարքավորումների, շինանյութերի, ջրի կառավարման, զբոսաշրջության, հեռահաղորդակցության և ինֆորմատիկայի, ճանապարհաշինության, աղբահանման կառավարման, էլեկտրատեխնիկական սարքավորումների, էլեկտրաէներգիայի, շրջակա միջավայրի պահպանման, սննդարդյունաբերության, առողջապահության, նավթ և նավթամթերքի, բանկային և այլ ոլորտներ:
Համաժողովի ընթացքում Համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց Զարգացման հայկական գործակալության և Սլովենիայի Ձեռներեցության ու Օտարերկրյա ներդրումների պետական գործակալության միջև: Գործարարներին ներկայացվեցին ՀՀ և Սլովենիայի գործարար ու ներդրումային միջավայրները:
Համաժողովը կեզրափակվի երկու երկրների նախագահների ուղերձներով:
Նշենք, որ 2009 թ. Հայաստան-Սլովենիա ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 9.5 մլն դոլար, սակայն դա միայն ներմուծում է եղել, իսկ արտահանում չի եղել: Սլովենիայից Հայաստան հիմնականում ներմուծվել են դեղագործական ապրանքներ, եթերային յուղեր, օծանելիք, կոսմետիկա, մեքենաշինական և էլեկտրական սարքավորումներ և այլն: 2008 թ. Հայաստանից Սլովենիա է արտահանվել ընդամենը 3 մլն դոլարի խմիչք, սպիրտ և քացախ:

В Ереване проходит армяно-словенский бизнес-форум
Сегодня в Ереване в рамках официального визита президента Словении Данило Тюрка стартовал армяно-словенский бизнес-форум. Форум организован Армянским агентством развития (ААР).
На торжественной церемонии открытия форума присутствовали министры иностранных дел Армении и Словении Эдвард Налбандян и Самюэль Збогар, а также глава Армянского агентства развития Роберт Арутюнян.
Глава ААР выразил надежду, что форум пройдет с высокой эффективностью. Он отметил, что в форуме участвуют порядка 35-40 предпринимателей из Словении. «Мы надеемся на достижение конкретных результатов», - отметил Р.Арутюнян.
Предприниматели Словении представляют такие сферы как торговля, строительное оборудование и материалы, туризм, информационные и телекоммуникационные технологии, электротехническое оборудование, энергетика, экология, пищевая промышленность, здравоохранение, банковская система и т.д.
В ходе форума был подписан Меморандум о сотрудничестве между Армянским агентством развития и Государственным агентством предпринимательства и иностранных инвестиций Словении. Участникам форума была представлена инвестиционная и деловая среда Армении и Словении. Форум завершится посланием президентов двух стран.
Отметим, что в 2009 году товарооборот между Арменией и Словенией составил 9.6 млн. долларов, однако это – лишь показатель импорта, поскольку экспорт, как таковой, отсутствуют. Из Словении в Армению в основном импортировались лекарственные препараты, эфирные масла, духи, косметика, машиностроительное и электрическое оборудование. В 2008 году из Армении в Словению было экспортировано товаров на сумму 3 млн. долларов, в основном напитки и уксус.