ՀՀ նախագահ. ԼՂ-ը պետք է լիարժեքորեն միանա բանակցություններին
ԼՂ հիմնախնդրի հեշտությամբ լուծմանը կարելի է գալ միայն այն դեպքում, եթե Լեռնային Ղարաբաղը լիարժեքորեն միանա բանակցություններին, այսօր Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ավելի ճիշտ` որքան շուտ Ղարաբաղը լիարժեքորեն միանա բանակցություններին, այնքան դրական լուծման առումով մեր ակնկալիքները կարող են ավելի շատ լինել»,- ասաց երկրի ղեկավարը, շեշտելով, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:
«Խնդիրը պետք է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով` առանց ուժի կիրառման կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, այսօր գոյություն ունեցող ձևաչափով և միջազգային իրավունքի նորմերի խստիվ պահպանմամբ»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նաև տեղեկացրեց, որ սլովենացի գործընկերոջ հետ զրույցում անդրադարձել ու ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ բանակցությունների ընթացքն ու վերջին զարգացումները:

Президент Армении: Участие НКР в переговорах – необходимо
Полноценное участие Нагорного Карабаха в переговорном процессе облегчит мирное урегулирование конфликта. Об этом сегодня в ходе совместной пресс-конференции с президентом Словении Данило Тюрком сказал глава армянского государства Серж Саргсян.
«Чем раньше Нагорный Карабах полноценным образом присоединится к переговорам, тем больше могут быть наши ожидания в плане позитивного решения», - сказал С.Саргсян. При этом президент Армении отметил, что в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта позиция армянской стороны остается неизменной.
«Проблема должна быть решена исключительно мирным путем, без применения силы или угрозы применения силы в существующем сегодня формате и со строжайшим соблюдением норм международного права», - отметил Серж Саргсян.
Глава армянского государства также сообщил, что в ходе беседы тет-а-тет представил словенскому коллеге ход мирных переговоров по проблеме Нагорного Карабаха и последние развития.