«Լեռնային Ղարաբաղը դեռ սպասում է իր միջազգային ճանաչմանը»
Ինքնորոշման յուրաքանչյուր դեպք յուրահատուկ է և չի կարելի բոլոր դեպքերը նույնանման դիտարկել, բայց իրավական որոշումները պետք է բխեն միևնույն սկզբունքներից: Ղարաբաղյան կարգավորման շրջանակներում Կոսովոյի նախադեպը հայկական կողմի համար կարևոր է այն տեսանկյունից, որ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը հստակ պատասխանեց այն հարցին, որ միակողմանիորեն ինքնուրույնություն հռչակելը չի հակասում միջազգային իրավունքին, այսօր Երևանում պաշտոնական այցով գտնվող Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ հակառակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքի, իր հազարամյա պատմության մի փոքր հատված` մի քանի տասնյակ տարիներ, ստիպել են ապրել Ադրբեջանի կազմում:
«Երբեք ղարաբաղցիները դրա հետ չեն հաշտվել, չեն հաշտվել նույնիսկ Ստալինյան ռեպրեսիաների տարիներին: Առաջին իսկ բարենպաստ պայմանների առկայության ժամանակ նրանք ինքնորոշվել են, այսինքն` միակողմանիորեն հռչակել են իրենց անկախությունը, անցկացնելով հանրաքվե` ԽՍՀՄ փլուզման ընթացում գործելով միջազգային իրավունքներին համահունչ: Ադրբեջանը պատերազմ պարտադրեց Լեռնային Ղարաբաղին` ծանր, դաժան և բոլոր օրենքները խախտող պատերազմ, բայց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, անշուշտ` Հայաստանի և ողջ հայ ժողովրդի օգնությամբ կարողացավ կազմակերպել իր ինքնապաշտպանությունը»,- ասաց երկրի ղեկավարը` շեշտելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության կայացումը տեղի է ունեցել առանց որևէ օտար միջամտության, որով և Ղարաբաղյան հիմնահարցը տարբերվում է Կոսովոյի հիմնախնդրից:
ՀՀ նախագահը նաև ընդգծեց, որ ի տարբերություն Կոսովոյի, «Լեռնային Ղարաբաղը դեռ սպասում է իր միջազգային ճանաչմանը»:
«Ահա այստեղ է տարբերությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կարողացավ առանց ՆԱՏՕ-ի օժանդակության կազմակերպել իր ինքնապաշտպանությունը, գոյատևել, և այսօր էլ բարձրաձայն ասել` այո, նա տեր է անկախությանը, միջազգային որևէ սկզբունք չի խախտել և համբերատար սպասում է, թե երբ միջազգային հանրությունը կընդունի միակողմանիորեն Ադրբեջանից անջատվելու իր իրավունքը»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը` կրկին նշելով, որ ինքնորոշման յուրաքանչյուր դեպք, միանշանակ, յուրահատուկ է:

“Every case of self-determination is unique, and all cases should not be considered as similar, however, legal resolutions should be based on common principles. Kosovo precedent was important for Armenian party since the UN International Court established that proclamation of unilateral sovereignty does not contradict to the international law,” President Serzh Sargsyan stated at a joint press conference with Slovenian President Danilo Türk.
S. Sargsyan said that over a short period in its long history, for several dozen years, Nagorno Karabakh was forced to be under Azerbaijani jurisdiction.
“Karabakh people never accepted the situation, even in the period of Stalin’s repressions. Taking the very first opportunity NKR people proclaimed unilateral independence by holding a referendum in accordance with the norms of international law. Azerbaijan forced a war upon Nagorno Karabakh, however, Nagorno Karabakh people managed to defend itself, with the assistance of Armenia and Armenian people,” S. Sargsyan said stressing that Nagorno Karabakh Republic was established without foreign mediation, and it is the difference between the Nagorno Karabakh problem and Kosovo problem.
“Unlike Kosovo, Nagorno Karabakh still awaits international recognition,” President stressed.
“Nagorno Karabakh people managed to defend itself without NATO assistance, today NKR people can voice that they have never violated the international law and await until the international community accepts their right of unilateral sovereignty from Azerbaijan.”