Սլովենիայի նախագահ. ԼՂ հակամարտությունը պետք է «ապասառեցվի»
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծելու համար պետք է առաջ շարժվել բացառապես լուծման խաղաղ ճանապարհով; Այսօր Երևանում հայտարարեց Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկը` ՀՀ նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, դրա խաղաղ կարգավորման ընթացքի մասին սպառիչ տեղեկություններ տալու համար:
«Շատ կարևոր է` առաջ շարժվել խաղաղ լուծման ճանապարհով: Ընդգծում եմ` խաղաղ լուծման ճանապարհով: Ընդ որում` պետք է շեշտադրել վստահության մթնոլորտի բարելավման վրա»,- ասաց Դանիլո Թյիրկը:
Սլովենիայի նախագահը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պարագայում համաձայն չէ «սառեցված հակամարտություն» եզրույթի շրջանառության հետ, որը, Դանիլո Թյիրկի կարծիքով, ապակողմնորոշում է:
«Հակամարտությունը ոչ թե պետք է սառեցվի, այլ` ապասառեցվի և լուծվի»,- նշեց Սլովենիայի նախագահը` կրկին ընդգծելով, որ հակամարտության լուծման համար կարևորը վստահության մթնոլորտի ձևավորումն է:

Президент Словении: Карабахский конфликт должен быть «разморожен»
В урегулировании карабахского конфликта необходимо продвигаться исключительно мирным путем. Об этом заявил сегодня президент Словении Данило Тюрк в ходе совместной пресс-конференции с президентом Армении.
Президент Словении выразил Сержу Саргсяну благодарность за предоставление исчерпывающей информации по вопросу Нагорного Карабаха и процессу мирного урегулирования.
«Очень важно продвигаться по пути мирного урегулирования конфликта. Я подчеркиваю, мирного урегулирования. При этом необходимо поставить акцент на улучшении атмосферы доверия», - сказал Данило Тюрк.
Президент Словении выразил несогласие с теми, кто использует термин «замороженные конфликты». По его мнению, таких конфликтов не существует. По словам Д.Тюрка, этот термин» дезориентирует.
«Конфликт нужно не замораживать, а размораживать и решать», - отметил президент Словении. Он вновь подчеркнул, что для решения конфликта необходимы шаги по формированию атмосферы доверия.