«Ադրբեջանի իշխանական վերնախավում ամեն 4-րդը հայ է»
Ադրբեջանի խորհրդարանի կազմը նորից չի վերընտրվելու և խորհրդարանական կազմում բավականին փոփոխություններ կլինեն: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, խոսելով 2011-ին սպասվելիք Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրությունների մասին, ասաց «Սոցիոմետր» կենտրոնի նախագահ, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
«Նրանց իշխանական վերնախավում ամեն հինգից կամ չորսից մեկը հայ է. այսինքն` կա’մ ծագումով է հայ, կա’մ ամուսնացած է հայի հետ»,- ասաց սոցիոլոգը և ընդգծեց, որ հենց նրանց կողմից կարելի է ակնկալել որոշակի դրական տեղաշարժ:
Ադրբեջանը, ինչպես նշեց Ադիբեկյանը, միակարծիք ամբողջականությունից բաղկացած պետություն չէ, և այնտեղ բազմաթիվ «հակաալիևական» ուժեր կան. «Ադրբեջանը շատ փխրուն է իր կառուցվածքով»:
Բանախոսը կարծում է, որ Ադրբեջանում, ինշխանափոխությունը կլինի իշխանության ներսում, և ընդդիմադիրներն իշխանությունում ուղղակի անելիք չունեն.
«Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունները որակական փոփոխությունների կբերեն»,- ասաց նա և ընդգծեց, որ ավտորիտար համակարգն այնտեղ երկար մնալ չի կարող:

В политической элите Азербайджана каждый из четырех – армянин
В составе нового парламента Азербайджана произойдут определенные изменения, заявил журналистам директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян, говоря о предстоящих парламентских выборах в Азербайджане.
«В политической элите Азербайджана каждый из четырех или пяти является армянином, то есть, или армянин по происхождению или женат на армянке. Именно от них и можно ожидать какие-либо положительные подвижки», - сказал он.
По его словам, Азербайджан не является государством, состоящим из целостности единого мнения, в этой стране существуют многочисленные «антиалиевские силы». Он также выразил мнение, что смена власти в Азербайджане произойдет внутри самой власти.
«Парламентские выборы в Азербайджане приведут к положительным изменениям», - сказал А.Адибекян, отметив, что авторитарная система в этой стране не может долго длиться.