Այս շաբաթ կընդունվի Վրաստանի նոր Սահմանադրությունը
Վրաստանի Խորհրդարանը մտադիր է ընդունել Սահմանադրության խմբագրված նոր նախագիծը` չսպասելով Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններին: Ինչպես հարղոդում է «Кавказский узел»-ը` վկայակոչելով Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Միխայիլ Մաչավարիանիին, նոր խմբագրված սահմանադրության նախագիծը կընդունվի մինչև հոկտեմբերի 15-ը:
«Պետք է նկատի ունենալ, որ մենք այդ ժամանակ ակտիվ համագործակցում էինք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ և Ստարսբուրգ կատարած այցի ժամանակ նրանց ծանոթացրել ենք օրենսդարական նախագծին, որն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ»,- հայտարարել է Մաչավարիանին:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նոր Սահմանադրությունը ենթադրում է Խորհրդարանի լիազորությունների մեծացում և Նախագահի իրավունքների մասամբ կրճատում:
Վենետիկի հանձնաժողովը հանդես էր եկել Վրաստանի խորհրդարանին առաջարկությամբ` սպասել երկրի նոր սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի որոշմանը:

Новая редакция Конституции Грузии будет принята на этой неделе
Парламент Грузии намерен принять проект новой редакции Конституции, не дожидаясь итоговых рекомендаций Венецианской комиссии. Как сообщает «Кавказский узел» со ссылкой на первого вице-спикера парламента Грузии Михаила Мачавариани, проект новой редакции Конституции будет принят до 15 октября.
"Надо учесть, что мы все это время активно сотрудничали с Венецианской комиссией и ознакомили ее с законопроектом, принятым во втором чтении, во время визита в Страсбург", - заявил Мачавариани 11 октября на заседании бюро парламента.
Принятие новой Конституции Грузии предполагает расширение полномочий парламента и урезание части прав президента.
Венецианская комиссия выступила с предложением к парламенту Грузии дождаться ее заключения по проекту новой Конституции страны.