Արցախի Նախագահը ողջունել է համաժողովին մասնակցող լրագրողներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 13-ին մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «21-րդ դարի մարտահրավերները. տեղեկատվական անվտանգությունը եւ հայ լրատվությունը» լրատվամիջոցների եւ լրագրողների 5-րդ համահայկական համաժողովին եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
«Ողջունում եմ բոլորիդ Արցախյան հողում և ի սրտե շնորհավորում լրատվամիջոցների ու լրագրողների 5-րդ համահայկական համաժողովի մեկնարկի կապակցությամբ: Այն, որ համաժողովը անց է կացվում մեզ մոտ` Արցախում, չափազանց կարևոր ու խորհրդանշական է բոլոր առումներով:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին, մասնավորապես, սփյուռքի նախարարությանը` այս հանգամանքը հաշվի առնելու և Ստեփանակերտում համաժողովը բարձր ներկայացուցչական մակարդակով կազմակերպելու համար: Համոզված եմ, որ այն դրական դերակատարություն կունենա համահայկական տեղեկատվական դաշտի զարգացման գործում:
Միանգամայն ակնհայտ է, որ տեղեկատվության ոլորտը հայոց անկախ պետականության զարգացման ու զորացման, աշխարհով մեկ սփռված հայության ազգային ինքնության պահպանման, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդման, Արցախի միջազգային ճանաչման, համազգային նպատակների իրականացման հանգուցային բաղադրամասերից է:
Անգնահատելի է հայ լրատվության դերը համահայկական կարևորագույն խնդիրների` հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և Արցախյան հիմնահարցի ճշմարտացի լուսաբանման գործում: Այս խնդիրների լուծումն անհնարին է առանց հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների միասնական ջանքերի համախմբման: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ պահանջում են սերտ կապեր Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի քաղաքական, լրատվական, գիտակրթական, վերլուծական և այլ շրջանակների միջև:
Ողջունելի է, որ համաժողովի ընթացքում լայնորեն կքննարկվեն վերոհիշյալ հարցերը: Հուսով եմ, այդ քննարկումներն օգտակար կլինեն միասնական լրատվական ճակատն ուժեղացնելու, առկա բացերը շտկելու, կեղծիքների վրա հիմնված հակառակորդի քարոզչությունը չեզոքացնելու ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի մշակման տեսանկյունից:
Բարեկամներ, վստահ եմ, որ այս համաժողովը հաջողությամբ կիրականացնի իր առջև դրված խնդիրները և կնպաստի տեղեկատվական ոլորտում գործնական կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Համաժողովին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք, իսկ նրա մասնակիցներին` հաջողություններ` հանուն հայոց պետականության հզորացման ու մեր համազգային նպատակների իրականացման», - Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ` ասել է Բակո Սահակսյանը:

Bako Sahakyan addresses forum of journalists
On October 13, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan attended the “Challenges of the 21st Century: Information Security and Armenian Journalism” 5th Pan-Armenian forum of journalists and mass media held in Stepanakert and delivered a welcoming address.
“I welcome all of you in the land of Artsakh and cordially congratulate on the launching of the 5th Pan-Armenian Forum of Journalists. The fact that this conference is held here in Artsakh is in all senses very much important and symbolic.
I want to express gratitude to the authorities of the Republic of Armenia, particularly the Ministry of Diaspora, for taking into consideration this specifics and organizing the high level representative conference in Stepanakert. I am sure that it will have a positive role in developing the pan-Armenian information field.
It is obvious that the information field is among the pivotal components of developing and strengthening the Armenian independent statehood, maintaining national identity of world-spread Armenians, continuous strengthening the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, international recognition of Artsakh and realization of national goals.
The role of Armenian journalism in realizing the issues of pan-Armenian importance, the international recognition of the Armenian Genocide and correct presentation of the Artsakh issue is invaluable. The realization of these issues is impossible without the joint efforts of all parts of the Armenian people. Activities in this direction require close ties between political, information, scientific, educational, analytical and other circles of Armenia, Artsakh and the Diaspora.
It is praiseworthy that the above mentioned issues will be widely discussed during the conference. I hope that these discussions will be useful for strengthening the joint information field, filling in the existing gaps, neutralizing the propaganda of the opponent based on falsifications, and elaborating concrete steps in these directions.
Friends, I am confident that the conference will realize the issues set with flying colors and will contribute to widening and deepening practical ties in the information sphere.
I wish fruitful work to the conference, success to its participants in the name of strengthening the Armenian statehood and realization of our national goals. Thank you!” Bako Sahakyan said, according to Artsakh President’s press office.