Մեկնարկում է Ուգո Չավեսի այցը Մոսկվա
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսն այսօր ժամանում է Մոսկվա, որպեսզի ռուսական ղեկավարության հետ քննարկի մինչև 2014 թ. երկկողմ փոխգործակցության ծրագրերը, որոնք ընդգրկում են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են` ռազմատեխնիկական համագործակցություն (ՌՏՀ), համատեղ արտադրական հզորությունների ստեղծում, ֆինանսական ինստիտուտների և բնակարանաշինություն, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Այցի երկու օրերի ընթացքում նա կբանակցի Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ, կհանդիպի Մոսկվայի ղեկավարության հետ, ինչպես նաև ելույթ կունենա «Լատինական Ամերիկայի անկախության երկու դարը» խորհրդաժողովում:
Ինչպես սպասվում է, այցի գլխավոր արդյունքը կլինի «Գործողությունների ծրագրի» ստորագրումը, որը, երկու երկրների ԱԳՆ-ների մտադրությամբ, համագործակցության զարգացման հիմք կդնի մինչև 2014 թ.: Փաստաթուղթը որոշակիացնում է արտաքին քաղաքականության, ֆինանսական հատվածի, նավթագազային արդյունաբերության, ՌՏՀ, ատոմային էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, կրթության, առողջապահության, զբոսաշրջության, սպորտի, մշակույթի, աղետների հետևանքների վերացման ոլորտներում համագործակցությունը:

Начинается визит Уго Чавеса в Москву
Президент Венесуэлы Уго Чавес прибывает сегодня в Москву, чтобы обсудить с российским руководством планы двустороннего взаимодействия до 2014 года, которые охватывают такие сферы, как военно-техническое сотрудничество /ВТС/, создание совместных производственных мощностей, финансовых институтов и жилищное строительство, сообщает ИТАР-ТАСС.
За два дня визита ему предстоит провести переговоры с президентом России Дмитрием Медведевым и премьер-министром Владимиром Путиным, встретиться с руководством Москвы, а также выступить на конференции "Два века независимости Латинской Америки".
Главным итогом визита, как ожидается, станет подписание "Плана действий", который, по задумке МИД двух стран, заложит основы развития сотрудничества на период до 2014 года. Документ оговаривает конкретные направления взаимодействия в таких сферах, как внешняя политика, финансовый сектор, нефтегазовая промышленность, ВТС, атомная энергетика, телекоммуникации, сельское хозяйство, рыболовство, транспорт, образование, здравоохранение, туризм, спорт, культура, ликвидация последствий стихийных бедствий.