Չիլի. բոլոր հանքափորները փրկված են
Շուրջ 2 ամիս Չիլիի հանքահորերից մեկում մեկուսացված 33 հանքափորները փրկված են: Վերջինը դուրս է հանվել հանքափորների բրիգադիրը` Լուիս Ուրսուան:
Ուրսուային, ինչպես և նախորդ փրկվածներին, դիմավորել են ցնծություն ապրող հարազատները և Չիլիի նախագահ Սեբաստյան Պինյերան, ով մեկ օրից ավելին անցկացրել է հանքահորի մոտ, որտեղ իրականացվում էին փրկարարական աշխատանքները:
«Ես հպարտ եմ, որ նախագահ եմ», -ըստ Բիժբի-սի-ի, հայտարարել Պինյերան, երբ վերջին հանքափորը բարձրացվել է վերև:
Աղբյուրը նշում է, որ հանքափորներից շատերը բերանի խոռոչի ինֆեկցիաներ են ստացել, մեկը` թոքաբորբ: Սակայն երկրի առողջապահության նախարարը` Հայմե Մանալիչը, հավաստիացրել է, որ ընդհանուր առմամբ նրանց առողջական վիճակը ավելի լավ է, քան ենթադրվում էր:

Chile: All the miners are saved
All the 33 miners trapped in one of the Chili’s mines for 2 months are saved. The last was rescued the foreman Luis Ursua.
Ursua as well as the other saved were met by their relatives and Chilean President Sebastian Pinera who passed more than one day next the mines where rescuing activities were being realized.
“I am proud that I am an Armenian”, the President has stated when the last miner was taken out.
The source mentions that many of the miners have received injuries of mouth cavity and one has received pneumonia. The Healthcare minister, however, has assured that their health condition is better than they supposed it will be.