Իսրայելի վարչապետը պատասխանել է Ահմադինեժադի ելույթին
Իսրայելի կառավարության ղեկավար Բինյամին Նեթանյահուն պատասխանել է Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի լիբանանյան ելույթին` հայտարարելով, որ Իսրայելը «միշտ կարող է պաշտպանել իրեն»: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նախօրեին` ելույթ ունենալով Լիբանանում բազմահազար հանրահավաքին, Իրանի նախագահը խոստացել է օգնել արաբներին Իսրայելի հետ պայքարում, ասելով, որ «սիոնիստները մահկանացու են»: Ահմադինեժադը նրանց առաջարկել է վերադառնալ «իրենց սկզբնական հայրենիքը»:
«Այսօր մենք լսել ենք Լիբանանից Իսրայելի հասցեին ուղղված հարձակումներ և վիրավորանքներ: Ամենալավ պատասխանն է 62 տարի առաջ հրեական պետության հռչակումը և այն ամենը, ինչը մենք կառուցել ենք այդ օրվանից ի վեր», - ասել է Նեթանյահուն:

Биньямин Нетаньяху ответил на выступление президента Ирана
Глава израильского правительства Биньямин Нетаньяху ответил в четверг на выступление президента Ирана Махмуда Ахмадинежада, заявив, что Израиль "всегда сможет себя защитить", сообщает РИА Новости.
Слова премьера последовали за речью Ахмадинежада на многотысячном митинге в Ливане, где тот пообещал помощь арабам в борьбе с Израилем, сказал, что "сионисты смертны", и предложил им вернуться на "свою изначальную родину".
"Сегодня мы слышали нападки и оскорбления, направленные на Израиль из Ливана. Самым лучшим ответом на них является провозглашение еврейского государства 62 года тому назад и все то, что мы построили с тех пор", - сказал Нетаньяху.
"Мы продолжим творить и строить наше государство. Государство Израиль всегда сможет себя защитить", - продолжил он в ходе посещения Музея независимости - дома в Тель-Авиве, где Давид Бен-Гурион в 1948 году объявил о создании еврейского государства.