Վարչապետն ընդունել է Իրանի էներգետիկայի  նախարարին
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Իրանի էներգետիկայի նախարարի այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-իրանական կապերի ու հարաբերությունների ամրապնդման ու հետագա զարգացման համար։
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ` կարևորելով Իրանի էներգետիկայի նախարարի այցը Հայաստան` վարչապետը մասնավորապես ընդգծել է, որ հայ-իրանական հարաբերություններում էներգետիկայի ոլորտը միշտ եղել է առաջատարներից մեկը, որը նոր հնարավորություններ կընձեռի այլ ոլորտներում ևս փոխգործակցությունն ամրապնդելու և զարգացնելու։
Պարոն Մաջիդ Նամջուին Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել Իրանի նախագահի և ժողովրդի ողջույնները և հավաստել իր երկրի պատրաստակամությունը` Հայաստանի հետ ամրապնդելու և զարգացնելու հարաբերությունները, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում։ Այդ համատեքստում զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների էներգետիկ բնագավառում իրականացվող ծրագրերը, կարևորել արդեն ընթացքի մեջ գտնվող էներգետիկ խոշորագույն ծրագրերից մեկի` Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցման նախագիծը։
Նշելով, որ երկու երկրների` Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամական հարաբերությունները տարեցտարի ավելի են սերտանում։ Վարչապետն ընդգծել է մինչև այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, համագործակցության ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ երկուստեք ցուցաբերվող հետևողականությունը։
Քաղաքական համաձայնությունները, որ ամրագրվել և ամրապնդվել են երկու երկրների նախագահների միջև Իրան-Հայաստան երկաթգծի նավթամթերքների խողովակաշարի կառուցման վերաբերյալ, ըստ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, իրենց գործնական արտացոլումն են գտնում փոխգործակցության միջոցով։ Վարչապետը հույս է հայտնել, որ նմանատիպ ենթակառուցվածքների ստեղծումը բարենպաստ պայմաններ ստեղծել երկու երկրների տնտեսությունների զարգացման համար։ Այդ առումով, կարևորվել է էներգետիկ ոլորտում նախատեսված ծրագրերի ժամանակին իրագործումը, որում երկու պետություններն էլ շահագրգիռ են։
Տնտեսական համագործակցության ոլորտում փոխադարձաբար կարևորվել են պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցության սերտացումը, համատեղ ներդրումների խրախուսումը, մասնավորապես` ջրային տնտեսության կառավարման, ճանապարհաշինության, հեռահաղորդակցության բնագավառներում։

Иран готов к укреплению и развитию отношений с Арменией
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня находящегося в Армении с двухдневным визитом министра энергетики Исламской Республики Иран Маджида Намджу и членов возглавляемой им делегации.
Как сообщили в пресс-службе правительства, Т.Саркисян выразил надежду, что визит министра энергетики Ирана станет новым стимулом для укрепления армяно-иранских связей и их дальнейшего развития.
Глава армянского правительства подчеркнул, что сфера энергетики всегда была одной из приоритетных сфер армяно-иранского сотрудничества, и это предоставит новые возможности для укрепления и развития взаимодействия в других областях.
В свою очередь Маджид Намджу подтвердил готовность своей страны к укреплению и развитию отношений с Арменией. В данном контексте собеседники обсудили осуществляемые совместные программы в сфере энергетики и отметили важность уже находящегося в процессе реализации крупнейшего энергетического проекта по строительству ГЭС в Мегри.
Отметив, что дружественные отношения между Арменией и Ираном становятся теснее с каждым годом, премьер-министр подчеркнул последовательность, проявляемую с двух сторон в направлении реализации достигнутых договоренностей и программ сотрудничества.
Т.Саркисян отметил, что политические соглашения, которые были достигнуты между президентами двух государств по строительству железной дороги Иран-Армения и трубопровода нефтепродуктов, находят свое практическое отражение во взаимодействия двух стран. Т.Саркисян выразил надежду, что создание таких инфраструктур сформирует благоприятные условия для развития экономики двух государств.
В контексте развития экономического сотрудничества, стороны подчеркнули значение укрепления связи между государственным и частным секторами, в частности, в сфере управления водным хозяйством, дорожного строительства и сфере телекоммуникаций.