ՌԴ նախագահը կներկայացնի Սերգեյ Սոբյանինի թեկնածությունը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ Մոսկվայի քաղաքային դումայի քննարկմանը կներկայացնի փոխվարչապետ Սերգեյ Սոբյանինի թեկնածությունը` Մոսկվայի քաղաքապետի պաշտոնում:
Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-սի-ն, ՌԴ նախագահը նշել է, որ Մոսկվայի նոր քաղաքապետը առաջին հերթին պետք է լուծի սոցիալական խնդիրները, ինչպես նաև պայքարի կոռուպցիայի և խցանումների դեմ:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 28-ին ՌԴ նախագահի հրամանագրով պաշտոնից հեռացվեց Մոսկվայի քաղաքապետ Յուրի Լուժկովը, ով ղեկավարում էր Ռուսաստանի մայրաքաղաքը ավելի քան 18 տարի:

The RF President will present the candidacy of Sergey Sobyanin
The head of the Russian Federation Dmitri Medvedev has announced that on the discussion of Moscow’s State Duma will be presented the candidacy of Sergey Sobyanin for the position of the deputy prime minister of Moscow.
As BBC informs the RF president has noticed that the new Mayor of Moscow should firstly solve social problems as well as fight against the corruption.
On September 28 by the decree of the RA President Yuri Luzhkov was dismissed from the position of Moscow’s Mayor. He was ruling the capital city of Moscow for more than 18 years.