ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին կմասնակցի ավելի քան 40 պետության ղեկավար
Ավելի քան 40 պետությունների ղեկավարներ հաստատել են իրենց մասնակցությունն Աստանայում կայանալիք առաջիկա ԵԱՀԿ գագաթաժողովին: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը, հայտարարել է Ղազախստանի ԱԳՆ-ում ԵԱՀԿ դեպարտամենտի ղեկավար Սերժան Աբդիկարիմովը:
«Հիմնականում իրենց մասնակցությունը հաստատել են եվրոպական երկրների ղեկավարները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ին գործընկեր ասիական տարածաշրջանի երկրները», - ասել է նա:
Աբդիկարիմովը նաև հայտնել է, որ գագաթնաժողովի օրակարգի շուրջ ներկայում տարվում են աշխատանքներ:
Ըստ նրա, գագաթնաժողովում կներառվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են սպառազինությունների վերահսկողությունը, իրավիճակն Աֆղանստանում, վստահության ամրապնդումը, ազգամիջյան սպառնալիքներն ու մարտահրավերները: Կքննարկվեն նաև ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի և բնապահպանական աղետների հետևանքները, ավելացրել է Աբդիկարիմովը:
Աստանայում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-2-ին: Գագաթնաժողովին, բացի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներից, կմասնակցեն նաև ներկայացուցիչներ ավելի քան 60 միջազգային կազմակերպություններից:

В саммите ОБСЕ с Астане примут участие более 40 глав государств
Более 40 глав государств и правительств подтвердили свое участие в предстоящем саммите ОБСЕ в Астане. Об этом, как сообщает ИТАР-ТАСС, сообщил директор департамента ОБСЕ в МИД Казахстана Сержан Абдыкаримов. "Подтверждение прислали главы государств, в основном, европейского континента, а также стран-партнеров ОБСЕ из азиатского пространства", - уточнил он.
Абдыкаримов также сообщил, что проект повестки саммита сейчас находится в стадии разработки.
По его словам, в число тем саммита будут включены такие вопросы, как контроль над вооружениями, ситуация в Афганистане, укрепление мер доверия, транснациональные вызовы и угрозы. Также предстоит обсудить вопросы борьбы с последствиями финансово- экономического кризиса и экологических катастроф, добавил Абдыкаримов.
Саммит ОБСЕ в Астане пройдет 1-2 декабря. Кроме глав государств и правительств, в форуме, как ожидается, примут участие руководители более 60 международных организаций.