ԼՂ-ում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունը` բանակցային գործընթացի միջոց
«Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելության իրականացումը պարզապես բանակցային գործընթացը շարունակելու միջոց է, քանի որ կողմերը հասկանում են, որ սրա գլխավոր նպատակը գործընթացն է և ոչ թե ինչ-որ արդյունք»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Մոտակա ժամանակներում, ինչպես նշեց քաղաքագետը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրում որևէ արդյունք պետք չէ ակնկալել, քանի որ կողմերից որևէ մեկը պատրաստ չէ գնալ այն զիջումներին, որոնք համապատասխանում են մյուսի պահանջներին:
«Հայաստանի համար դրականն այն է, որ բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և համանախագահները մշտապես կրկնում են, որ ռազմական գործողությունների վերսկսում ոչ ոք թույլ չի տա»,- ընդգծեց Ս. Մինասյանը:

Миссия ОБСЕ – средство продолжения переговорного процесса
«Проведение полевой оценочной миссии ОБСЕ в Нагорном Карабахе является просто средством продолжения переговорного процесса, поскольку стороны понимают, что ее основная цель – это сам процесс, а не его результаты», - такую точку зрения представил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель директора Кавказского института, политолог Сергей Минасян.
Как отметил политолог, в ближайшее время не следует ожидать каких-либо результатов в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, поскольку ни одна из сторон не готова к уступкам, которые соответствовали бы требованиям другой стороны.
«Для Армении положительным является уже тот факт, что переговорный процесс продолжается, и сопредседатели постоянно повторяют, что возобновление военных действий – недопустимо», - подчеркнул С.Минасян.