ԼՂ-ում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունը` բանակցային գործընթացի միջոց
«Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀԿ դաշտային առաքելության իրականացումը պարզապես բանակցային գործընթացը շարունակելու միջոց է, քանի որ կողմերը հասկանում են, որ սրա գլխավոր նպատակը գործընթացն է և ոչ թե ինչ-որ արդյունք»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Մոտակա ժամանակներում, ինչպես նշեց քաղաքագետը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրում որևէ արդյունք պետք չէ ակնկալել, քանի որ կողմերից որևէ մեկը պատրաստ չէ գնալ այն զիջումներին, որոնք համապատասխանում են մյուսի պահանջներին:
«Հայաստանի համար դրականն այն է, որ բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և համանախագահները մշտապես կրկնում են, որ ռազմական գործողությունների վերսկսում ոչ ոք թույլ չի տա»,- ընդգծեց Ս. Մինասյանը:

OSCE field assessment mission in Artsakh means of negotiations
“OSCE field assessment mission in Artsakh was a means of keeping the negotiations. The parties understand that mission’s main purpose is just the process and not results,” Deputy Director of the Caucasus Institute, political scientist Sergey Minasyan told a news conference.
According to the expert, we should not expect a result in the Nagorno Karabakh settlement in the near future since none of the parties is ready to make mutually acceptable concessions.
“For Armenia, it is positive that the negotiation process goes on, and the co-chairs constantly repeat that resumption of military operations is unacceptable.”