ԿԲ նախագահ. Ունենք առողջ, կայուն զարգացող ֆինանսական համակարգ
«Ունենք առողջ, կայուն զարգացող, ինչպես նաև արդյունավետ վերահսկվող ֆինանսական համակարգ: Համաձայն համաշխարհային մրցունակության զեկույցի` 2010-11 թթ. համար` Հայաստանի բանկային համակարգն, ըստ կայունության, առաջատար դիրքեր է գրավում տարածաշրջանի երկրների համեմատ»,- այսօր ֆինանսիստների և բանկիրների համահայկական առաջին համաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Նա շեշտեց, որ ԿԲ քաղաքականությունն ուղղված է եղել ֆինանսական շուկայում նոր ինստիտուտների և գործիքների ստեղծմանը: Ա. Ջավադյանն առանձնացրեց հիփոթեքային շուկայի զարգացմանն ուղղված ԿԲ աշխատանքը և Ազգային հիփոթեքային ընկերության հիմնադրումը: Ըստ նրա, բանկային համակարգը հանդիսանում է ֆինանսական շուկայի ամենազարգացված մասը: Վերջին շրջանում ԿԲ ջանքերն ուղղված են եղել ապահովագրական և արժեթղթերի շուկաների կայացման խնդրին, իսկ հաջորդ քայլը միտված է լինելու բժշկական ապահովագրության զարգացմանը:
Հավելենք նաև, որ Ա. Ջավադյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ Համահայկական բանկի ստեղծումը սարերի ետևում չէ, համապատասխան ուսումնասիրությունները մասնագետների կողմից արդեն արվել են, մոտ օրերս կնշանակվի այդ կառույցի ղեկավարը, իսկ ՀՀ կառավարության կողմից կտրամադրվի համապատասխան շենք. «Արդեն սկսվել է բանկի ստեղծման երկրորդ փուլը»:

Финансовая система Армении развивается стабильно
«Мы имеем здоровую, стабильную, а также эффективно контролируемую финансовую систему. Согласно докладу о всемирной конкурентоспособности, банковская система Армении по стабильности занимает лидирующие позиции по сравнению с региональными государствами», - заявил сегодня на Всеармянском форуме финансистов и банкиров глава Центрального банка Армении Артур Джавадян.
Он отметил, что политика ЦБ была направлена на создание новых институтов и инструментов на финансовом рынке. По его словам, банковская система является самой развитой частью финансового рынка. В последний период усилия Центрального банка были направлены на становление рынков страхования и ценных бумаг, а следующий шаг ЦБ будет направлен на развитие медицинского страхования.
А.Джавадян в беседе с журналистами сообщил, что создание Всеармянского банка уже не за горами: специалистами проведены соответствующие исследования, в ближайшие дни будет назначен руководитель этой структуры, а правительство Армении предоставит соответствующее здание. «Уже начался второй этап создания банка», - сказал глава ЦБ.