Մեկնարկեց ֆինանսիստների և բանկիրների համահայկական համաժողովը
Այսօր Երևանում մեկնարկեց ֆինանսիստների և բանկիրների համահայկական առաջին համաժողովը: Այն կազմակերպել են ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը, Կենտրոնական բանկը և Հայաստանի բանկերի միությունը:
Համաժողովին մասնակցում են շուրջ 45 մասնագետներ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Լիբանանից և Արաբական Միացյալ Էմիրություններից:
Այսօր համաժողովին պետք է մասնակցեր նաև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, սակայն Ազգային Ժողովում 2011 թ. պետբյուջեի քննարկումների պատճառով նա ներկա չէր:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ այս հանաժողովները համախմբում են հայ ժողովրդին` և՛ Հայաստանի, և՛ Սփյուռքի մասնագետներին, հայրենիք-Սփյուռք կապերը ուժեղացնելու համար. «Բացի համաշխարհային մարտահրավերներից մենք ունենք նաև տարածաշրջանային մարտահրավերներ, ունենք ԼՂՀ հարցի դեռևս չկարգավորված իրավիճակ, տարածաշրջանում ունենք պատերազմական իրավիճակ, մենք ունենք անընդհատ հնչող ռազմատենչ հայտարարություններ, և, իհարկե, Հայաստանի և Ղարաբաղի երկկողմանի շրջափակում»:
Հ. Հակոբյանն ընթերցեց նաև ՀՀ նախագահի ուղերձը:
Համաժողովի մասնակիցներին փոխանցվեց նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ուղերձը, որում, մասնավորապես, նշվում էր, թե մի քանի տարի առաջ դժվար էր պատկերացնել, որ Հայաստանում հնարավոր է ֆինանսիստների և բանկիրների համահայկական համաժողով անցկացնել: Վեհափառը նաև հույս էր հայտնել, որ այս հավաքն իր «պտուղները կբերի»:
«Այս համաժողովը կարևորագույն իրադարձություն է ֆինանսական կյանքում: Մեր գործընկերները պետք է ավելի լավ հասկանան այն իրավիճակը, որը տիրում է Հայաստանում և պատկերացնեն, թե ինչ մասնակցություն կարող են ունենալ մեր ֆինանսական համակարգի զարգացման մեջ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, հավելելով նաև, որ, իր կարծիքով, այս համաժողովից հետո ճանաչված կազմակերպությունների թիվը Հայաստանում կավելանա:
ԿԲ նախագահը մասնակիցներին ներկայացրեց «ՀՀ ֆինանսական համակարգի զարգացումները. մարտահրավերներ և ձեռքբերումներ» թեմայով զեկույց, ԲՄ նախագահ Արարարտ Ղուկասյանը խոսեց բանկային համակարգի` որպես back-office ծառայություններ մատուցողի, սահմանափակումների ու հնարավորությունների մասին: Երկօրյա համաժողովի ընթացքում ծրագրվում է նաև քննարկել ֆինանսական կրթության խնդիրները Հայաստանում, ՀՀ ֆինանսական ինստիտուտների կառավարման գործընթացներում Սփյուռքի մասնագիտական ներուժի կիրառման հարցերը:
Հավելենք նաև, որ վաղը նախատեսվում է հիմնել ֆինանսիստների և բանկիրների համահայկական ընկերակցություն, որի հիման վրա կձևավորվի մասնագիտական ցանց:

В Ереване стартовал Всеармянский форум финансистов и банкиров
Сегодня в Ереване стартовал первый Всеармянский форум финансистов и банкиров, организованный министерством по вопросам Диаспоры, Центральным банком и Союзом банков Армении.
В форуме участвуют порядка 45 специалистов из России, Украины, Франции, Великобритании, Испании, Ливана и Объединенных Арабских Эмиратов.
Предусматривалось, что сегодня в форуме будет участвовать и премьер-министр Армении Тигран Саркисян, однако глава правительства не смог присутствовать из-за проходящего в парламенте обсуждения проекта закона «О государственном бюджете на 2011 год».
Министр по вопросам Диаспоры Грануш Акопян в приветственной речи отметила, что такие форумы сплачивают армянский народ, специалистов из Армении и Диаспоры, содействуя укреплению связи между родиной и Диаспорой.
«Кроме всемирных вызовов нам угрожают также региональные вызовы: у нас есть неурегулированный карабахский конфликт, в регионе могут возобновиться военные действия, с азербайджанской стороны постоянно озвучиваются воинственные заявления, и, конечно, факт двусторонней блокады Армении и Нагорно-Карабахской Республики», - отметила Г.Акопян.
Министр зачитала послания президента Армении Сержа Саргсяна и Католикоса Всех армян Гарегина II участникам форума, отметив, что несколько лет назад трудно было представить, что проведение Всеармянского форума финансистов и банкиров в республике станет реальностью.
«Этот форум – важнейшее событие в финансовой жизни Армении. Наши партнеры должны лучше понять царящую в Армении ситуацию и представить, какое участие они могут иметь в развитии финансовой системы республики», - отметил в беседе с журналистами глава Центрального банка Армении Артур Джавадян. По его мнению, после форума число представленных в Армении известных компаний увеличится.
Глава ЦБ представил участникам форума доклад по теме «Развития в финансовой системе Армении. Вызовы и достижения». Председатель Союза банков Армении Арарат Гукасян в свою очередь рассказал о банковской системе Армении, об ограничениях и возможностях сферы как предоставляющей услуги back-office.
В ходе двухдневного форума планируется обсудить вопросы финансового образования в Армении и применения профессионального потенциала Диаспоры в процессах по управлению финансовыми институтами республики.
Отметим также, что завтра на форуме намечено учреждение Всеармянской ассоциации финансистов и банкиров, на базе которой будет сформирована профессиональная сеть.