«Հայփոստ». Մեծ փոփոխությունների մեկնարկը տրված է
Հոկտեմբերի 15-ին Կապանում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ «Հայփոստ» ՓԲԸ 3301 բաժանմունքի և Կապանի մասնաճյուղի պաշտոնական վերաբացմամբ մեկնարկել է Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատորի վերափոխման մեծ ծրագիրը մարզերում: Ծրագիրը ենթադրում է հանրապետության բոլոր մարզերի մասնաճյուղերի և ավելի քան 200 բաժանմունքի նորացում թե’ արտաքին տեսքի, թե’ տեխնիկական վերազինման, թե’ ժամանակակից ենթակառույցների ներդրման առումով, որոնք ավանդական և ոչ ավանդական փոստային ծառայություններից բացի կտրամադրեն ֆինանսական և կոմերցիոն բազմապիսի և բազմաբնույթ ծառայություններ ևս:
Ինչպես Կապանում բացման արարողության ժամանակ նշել է «Հայփոստ» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը, գործընթացը կարևոր է հատկապես այն առումով, որ բոլոր վերաբացվող մասնաճյուղերում նույնատիպ և նույն բարձրորակ ծառայություններն են մատուցվելու, այսինքն` մարզերի բնակիչները ստանալու են նույնքան բարձրորակ ծառայություններ, որքան մայրաքաղաքի բնակիչները:
Ի դեպ, առաջիկայում կվերաբացվեն Կապանի ևս երեք բաժանմունք:
Նշենք, որ «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»-ը մտադիր է Հայաստանի Հանրապետությունում զարգացնել փոստային ծառայությունները, ներդնել ավելի ժամանակակից սուրհանդակային և ֆինանսական ծառայություններ` «Հայփոստ»-ը դարձնելով ազգային առաջատար փոստային օպերատոր տարածաշրջանում:
Փոստային բաժանմունքներում փոստային ծառայություններից բացի հանրությանը կառաջարկվի փոստբանկային ծառայություններ, ինչպես նաև ֆաքսիմիլային կապ, պատճենահանում, տպագրություն և ինտերնետային կապ:
Մինչև տարեվերջ նախատեսվում է վերաբացել ևս 35 բաժանմունք` այդ թվում նաև Դիլիջանի, Գյումրիի, Իջևանի և Ծաղկաձորի մասնաճյուղերը:
«Հայփոստ Թրաստ Մենեջմենթ»-ի ծրագրով առաջիկա 5 տարիներին նախատեսվում է «Հայփոստի» նորացված բաժանմունքների և մասնաճյուղերի թիվը հասցնել 250-ի և ավելացնել ժամանակակից փոստային օպերատորներին բնորոշ նոր ծառայությունների տեսականին:

Haypost: big changes kick off
With the participation of President Serzh Sargsyan, the opening of Haypost’s Kapan postal branch and adjacent post office 3301 on October 15, 2010 marked the beginning of the new big project of the transformation of Armenia’s National Postal operator in the regions. The project is aimed at renovating the postal branches and more than 200 post offices in all the regions across Armenia, in terms of visual appearance, technical capacity, cutting-edge technology installation, which will enable the provision of financial and commercial services alongside the traditional postal services.
As Haypost CEO Arman Khachaturyan stressed in his opening speech, “this process in very important, because in all newly renovated postal branches the quality as well as the range of services offered will be identical, thus the population in the regions will be offered the same high quality services as those in the capital.”
Haypost CJSC and Haypost Trust Management have started the new phase of modernization of the activities of Armenia’s national postal operator which is directed towards the development of the regional substructure. Furthermore, three newly renovated post offices are to be reopened in Kapan soon.
Haypost Trust Management intends to develop postal services in the Republic of Armenia and to introduce more modern courier and financial services and to make Haypost the leading national postal operator in the region.
Apart from the traditional postal services, postal banking services as well as fax, photocopy, printing and internet among other services will be available to the public.
By end of the year, 35 new branches including postal branches in Dilijan, Gyumri, Ijevan and Tsakhkadzor are to be re-opened.
According to the program of Haypost Trust Management, within the next five years the company intends to bring the number of renovated and modernized post offices and postal branches to 250 and to expand the range of new services which are characteristic of a modern postal operator.