Թուրքիան կփակի պարտքը ԱՄՀ-ին 2012 թվականին
Թուրքիան ամբողջովին կփակի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի առջև իր պարտքը 2012 թվականին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը: Ըստ նրա` Թուրքիայի պարտքը ԱՄՀ-ին այժմ կազմում է 6,1 մլրդ դոլար:
«Մենք հաղթահարեցինք խոշոր միջազգային ճգնաժամը առանց ԱՄՀ օգնության` մոբիլիզացնելով մեր հնարավորություններն ու աղբյուրերը: Այժմ մենք չենք աշխատում ԱՄՀ-ի հետ», - համաձայն Գազետա.ռու-ի, ասել է նա:
Էրդողանը նաև նշել է, որ երբ իր կուսակցությունը եկավ իշխանության, Թուրքիայի պարտքը ԱՄՀ-ին կազմում էր 23,5 միլիարդ դոլար:

Турция погасит 6 миллиардный долг перед МВФ в 2012 году
Турция полностью погасит свой долг перед Международным валютным фондом (МВФ) в 2012 году. Об этом, как сообщает РИА Новости, заявил премьер страны Тайип Эрдоган.
По его словам, в настоящее время долг составляет 6,1 миллиарда долларов.
«Мы преодолели крупный мировой кризис без помощи МВФ, мобилизовав свои возможности и источники. Мы теперь не работаем с МВФ», - согласно турецким СМИ, заявил Эрдоган.
«Когда мы пришли к власти (в 2003 году), нам в наследство достался долг МВФ в 23,5 миллиарда долларов. К настоящему времени мы уменьшили его до 6 миллиардов, а к концу 2012 года, надеюсь, мы аннулируем этот долг», - отметил турецкий премьер.