Եվրոպայի խորհուրդը քննարկում է գնչուների ճակատագիրը
Եվրոպայի խորհրդի երկրների նախարարները, Եվրահանձնաժողովի և ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներն այսօր Ստրասբուրգում կքննարկեն Եվրոպայում գնչուների ճակատագիրը: Այս մասին հայտնում է ԵԽ լրատվական կենտրոնը:
ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Տուրբյերն Յագլանդի նախաձեռնությամբ եվրոպական երկրների կառավարությունները պետք է հաստատեն իրենց պատրաստակամությունը գնչուների դեմ իրականացվող խտրականության դեմ պայքարում, ինչպես նաև ցանկությունը` օգնել վերջիններիս տնտեսական և սոցիալական ինտեգրմանը:
Սպասվում է, որ Տուրբյերն Յագլանդը կառաջարկի նոր նախաձեռնություններ` կրթության, բնակարանաշինության, արդարադատության, առողջապահության, գենդերային հավասարության, ինչպես նաև հասարակական կյանքում գնչուների մասնակցության ոլորտներում:

Совет Европы обсудит судьбу цыган
Министры стран-членов Совета Европы, представители Еврокомиссии и ОБСЕ встретятся сегодня в Страсбурге, чтобы обсудить судьбу цыган в Европе. Об этом сообщается на официальном сайте Совета Европы.
По инициативе генерального секретаря СЕ Турбьерна Ягланда правительства должны подтвердить свою решительность в борьбе против дискриминации цыган и желание помочь их социальной и экономической интеграции.
Генеральный секретарь СЕ на совещании предложит новые инициативы в области образования, жилищного строительства, юстиции, здравоохранения, гендерного равенства и участия в общественной жизни.