Հայաստանը կողմ է Իրանի միջուկային հարցի բանակցային լուծմանը
«Իրանի հետ մենք ունենք դինամիկ զարգացող հարաբերություններ, լավ տնտեսական համագործակցություն, իրականցրել և շարունակում ենք իրականացնել տարբեր համատեղ ծրագրեր, հատկապես `էներգետիկ և տրանսպորտի բնագավառներում: Տեղի են ունենում ակտիվ շփումներ, փոխայցելություններ. վերջերս ես գտնվում էի Իրանում, ներկայումս պատրաստում ենք Հայաստանի վարչապետի այցելությունը Իրան, մի քանի օր առաջ Հայաստանում էր Իրանի Խորհրդարանի նախագահ պարոն Լարիջանին», - ասել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով լրատվամիջողցերի հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանը միանում է Իրանի դեմ պատժամիջոցներին:
Նախարարն ընդգծել է, որ մեր երկրի հարաբերությունները Իրանի հետ փոխշահավետ են և մտադիր ենք դրանք զարգացնել:
«Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցներին, ապա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումները, իհարկե, պետք է հարգվեն ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր պետությունների կողմից, ինչպես դա պահանջում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը: Չենք կարծում, որ ուժային մեթոդներով կամ պատժամիջոցներով կարելի է լուծումներ գտնել:
Հույս ունենք, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնություններ և լուծումներ կգտնվեն բանակցությունների միջոցով` Իրանի և միջազգային հանրության համատեղ ջանքերով», - նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia stands for resolution of Iran nuclear issue through talks
“Armenian-Iranian relations are developing dynamically, we cooperate in economic sphere implementing joint economic programs, particularly, in energy and transport spheres. We have active contacts, mutual visits, I have visited Iran lately, our Prime Minister is set to visit Iran, Iranian parliament Speaker Mr. Larijani was in Armenia the other day,” Foreign Minister Edward Nalbandyan said in response to correspondents’ question of whether Armenia joins sanctions against Iran.
The Minister stressed our relations with Iran are mutually beneficial and we are going to further develop them.
“As to sanctions, naturally, all member states of UN should respect resolutions of the United Nations Security Council, according to UN Regulations. We do not think a resolution is possible through use of force or through sanctions.
We hope for agreement and resolution over Iran nuclear issue through talks, with combined efforts of Iran and international community,” Nalbandyan said.