Ադրբեջանցիների մոտ «մասշտաբային ախտաբանական ստախոսություն Է»
Ադրբեջանը շարունակաբար կեղծքում է պատմական իրականությունը` միջազգային հանրությանը ստելով ոչ միայն Ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ, այլ նաև նենգափոխելով Հայաստանի պատմությունը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց պատմական գիտությունների թեկնածու Ալիկ Ղարիբյանը:
Ըստ բանախոսի` դեռ խորհրդային ժամանակներից ադրբեջանական գիտնականների կողմից շարունակվող կեղծարարությունները բացասական են ազդում հայության նկատմամբ միջազգային հանրության կարծիքի վրա: Որպես օրինակ պատմաբանը ներկայացրեց բազմաթիվ հրապարակումներ և կայքէջեր, որոնք ողողված են այն տեղեկատվությամբ, թե Ղարաբաղը մշտապես եղել է Ադրբեջանի մաս, ավելին` այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության տարածքն ամբողջությամբ «Արևմտյան Ադրբեջան» է եղել:
«Ադրբեջանական և թուրքական պատմաբանները զերծ չեն մնում ներկայացնել թուրքերին որպես բնիկ ժողովուրդ, որն իբր մեր տարածաշրջանում հայտնվել է նույնիսկ Քրիստոսից հազարամյակներ առաջ` իրենց նախնիներ համարելով ոչ միայն սեմական մի քանի հնագույն ժողովուրդներին, այլ նաև` հնդեվրոպական, ինչպիսիքն էին խեթերը»»,- հավելեց նա:
Ա.Ղարիբյանը նաև նշեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ստեղծվում են արտաքուստ հայկական թվացող կայքէջեր, որոնք սխալ տեղեկատվություն են հաղորդում Հայաստանի և Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի մասին, միևնույն ժամանակ` ներկայացնում Ադրբեջանը որպես տարածաշրջանում տնտեսապես ամենազարգացած և հզոր բանակ ունեցող երկիր:
«Սա քարոզչության դրսևորումներից մեկն է` հոգեբանորեն ազդելու հայության վրա, և լուծելու ներքին խնդիրները», - գտնում է Ա.Ղարիբյանը:
Ասուլիսի մյուս մասնակից հոգեբան Կարինե Նալչյաջյանը, խոսելով պատմական իրողությունների կեղծման քաղաքականության մասին ասաց, որ ադրբեջանցիների մոտ դարեր շարունակ ձևավորվել է ծագումնաբանության հետ կապված հոգեբանական լուրջ բարդույթ:
«Տեղի է ունենում մասշտաբային ախտաբանական ստախոսություն, երբ կա շատ լուրջ հոգեբանական խնդիր: Այդ դեպքում դա ծագումնաբանության հետ կապված խնդիր է, որը բերում է պաթոլոգիայի և նևրոզների: Սակայն այդ էթնոհոգեբանական իրավիճակը վերափոխվել է Ադրբեջանում էթնոքաղաքականի», - պարզաբանեց հոգեբանը:

В Азербайджане имеет место масштабное патологическое вранье
Азербайджан постоянно занимается фальсификацией исторической действительности, продолжая лгать международному сообществу не только о карабахском конфликте, но подменяя историю Армении. Об этом заявил сегодня журналистам кандидат исторических наук Алик Гарибян.
По словам историка, фальсификации азербайджанских ученых, которые продолжаются еще с советских времен, оказывают негативное влияние на мнение международного сообщества об армянском народе. В качестве примера А.Гарибян представил различные публикации и информационные сайты, которые кишат информацией о том, что якобы Нагорный Карабах всегда был частью Азербайджана, более того, сегодняшняя территория Республики Армения полностью находилась в так называемом «Западном Азербайджане».
«Азербайджанские и турецкие историки не гнушаются представлять турков в качестве коренного народа, который якобы появился в нашем регионе за тысячелетия до Христа, считая своими предками не только некоторые семитские древнейшие народы, но и индоевропейские, такие как хетты», - сообщил историк.
А.Гарибян отметил также, что власти Азербайджана создают сайты, которые внешне кажутся армянскими, однако предоставляют неправильную информацию о социально-экономической ситуации в Армении и Арцахе, при этом представляя Азербайджан в качестве самого экономически развитого в регионе государства, обладающего сильной армией.
«Это лишь одно из проявлений азербайджанской пропаганды, чтобы психологически воздействовать на общество и решать внутренние проблемы», - считает А.Гарибян.
Другой участник встречи психолог Карине Налчаджян, говоря о политике фальсификации исторической действительности, отметила, что у азербайджанцев на протяжении веков сформировался серьезный психологический комплекс неполноценности, связанный с их происхождением.
«Когда есть серьезные психологические проблемы, имеет место масштабное патологическое вранье. В данном случае это проблема, которая связана с происхождением, и именно она приводит к патологии и неврозам. Однако эта этнопсихологическая ситуация переросла в Азербайджане в этнополитическую», - разъяснила психолог.