Կանխատեսում. 2010 թ. գնաճը կկազմի 10 %
«Հայաստանը մեծ հաջողություններ ունի նախորդ տարվա համեմատ. ԱՊՀ երկրների շարքում 8 ամսվա կտրվածքով վերջինն էինք, հիմա` վերջից 2-րդն ենք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանն ու ընդգծեց, որ Հայաստանը տնտեսական ցուցանիշներով գերազանցել է Ղրղզստանին:
Բանախոսը նշեց, որ ՀՀ-ում տնտեսական զարգացումները 2009 թ. արդյունքներով էապես զիջում են Ադրբեջանին, «Վրաստանից դեռ առաջ ենք, բայց այս տարի Վրաստանն էլ մեզանից առաջ կանցնի»:
Անդրադառնալով ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ցուցանիշերին, Բ. Ասատրյանն այս տարվա առաջին 9 ամիսների ՀՆԱ աճի արդյունքը «մի քիչ ավելի տխուր» անվանեց, քան` 8 ամիսներինը. «9 ամիսների արդյունքում մեր աճը կազմել է ընդամնեը 2.8 %: Օգոստոսի համեմատ սեպտեմբերին ՀՆԱ անկումը կազմել է 25 %»:
Տնտեսագետի գնահատականով, 2010 թ. այդպես «գորշ» էլ կփակվի. գնաճը կկազմի 10 %, որը մեր պատմության մեջ «աննախադեպ» ցուցանիշ է: Իսկ գնաճի այս բարձր ցուցանիշը, ըստ նրա, բացասական ազդեցություն կունենա գալիք զարգացումների վրա:

“Armenia achieved much progress in 2010 compared to previous year. Over 8 months, we ranked last among CIS states, yet now we have improved our position by one point,” Bagrat Asatryan, former President of the Central Bank of Armenia, told a press conference. According to the expert, Armenia surpasses Kyrgyzstan in economic indicators.
The financier said that Armenia falls behind Azerbaijan, yet surpasses Georgia in economic development for 2009.
Touching upon National Statistical Service data, Bagrat Asatryan said GDP growth rate for the first nine months of 2010 is “a little sadder” than for the first eight months.
“GDP growth rate was only 2.8 percent over the nine months. GDP decreased 25 percent in September compared to August 2010,” Asatryan said.
The financier predicted 10 percent inflation rate by late 2010 which is unprecedented in Armenia’s history. In his opinion, such high inflation will negatively influence further developments.