Կանխատեսում. 2010 թ. գնաճը կկազմի 10 %
«Հայաստանը մեծ հաջողություններ ունի նախորդ տարվա համեմատ. ԱՊՀ երկրների շարքում 8 ամսվա կտրվածքով վերջինն էինք, հիմա` վերջից 2-րդն ենք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանն ու ընդգծեց, որ Հայաստանը տնտեսական ցուցանիշներով գերազանցել է Ղրղզստանին:
Բանախոսը նշեց, որ ՀՀ-ում տնտեսական զարգացումները 2009 թ. արդյունքներով էապես զիջում են Ադրբեջանին, «Վրաստանից դեռ առաջ ենք, բայց այս տարի Վրաստանն էլ մեզանից առաջ կանցնի»:
Անդրադառնալով ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ցուցանիշերին, Բ. Ասատրյանն այս տարվա առաջին 9 ամիսների ՀՆԱ աճի արդյունքը «մի քիչ ավելի տխուր» անվանեց, քան` 8 ամիսներինը. «9 ամիսների արդյունքում մեր աճը կազմել է ընդամնեը 2.8 %: Օգոստոսի համեմատ սեպտեմբերին ՀՆԱ անկումը կազմել է 25 %»:
Տնտեսագետի գնահատականով, 2010 թ. այդպես «գորշ» էլ կփակվի. գնաճը կկազմի 10 %, որը մեր պատմության մեջ «աննախադեպ» ցուցանիշ է: Իսկ գնաճի այս բարձր ցուցանիշը, ըստ նրա, բացասական ազդեցություն կունենա գալիք զարգացումների վրա:

Баграт Асатрян прогнозирует 10% инфляцию к концу 2010 года
«В 2010 году Армения по сравнению с прошлым годом достигла больших успехов. Мы занимали последнее место среди государств СНГ в разрезе 8 месяцев, а сейчас мы поднялись на два пункта», - сообщил сегодня журналистам бывший глава Центрального банка Армении Баграт Асатрян. По словам финансиста, по экономическим показателям Армения обошла Киргизию.
При этом бывший глава ЦБ отметил, что по итогам экономического развития в 2009 году Армения существенно уступает Азербайджану, однако превосходит Грузию. Касаясь опубликованных Национальной статистической службой Армении данных, Баграт Асатрян заявил, что показатель ВВП за первые девять месяцев 2010 года «несколько печальнее», чем показатель восьми месяцев.
«За девять месяцев рост составил лишь 2.8%. В сентябре по сравнению с августом спад ВВП составил 25%», - сообщил Б.Асатрян.
По оценке финансиста, 2010 год завершится довольно «мрачно»: инфляция составит 10%, что является «беспрецедентным» показателем в истории страны. Б.Асатрян высказал мнение, что такой высокий показатель инфляции окажет негативное воздействие на дальнейшие развития.