Բ. Ասատրյան. Արտարժութային պատերազմի սպառնալիքն իրական է
«Աշխարհը կանգնած է մի նոր վտանգի ` արտարժութային պատերազմի առջև: Եվրոն ուժեղանում է, դոլարն` արժեզրկվում»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
Այս իրավիճակի պատճառն, ըստ նրա, ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերություններն են, «չինական յուանի արժեզրկված լինել-չլինելու» հարցը, որը որոշակի տնտեսական արձագանք ստացավ ԱՄՆ կողմից: Բ. Ասատրյանը նշեց նաև այն, որ Ճապոնիայի բանկը վերջին 10 տարիների ընթացքում առաջին անգամ խոշորածավալ ինտերվենցիաներ է կատարել. «Անհանգստություն կա, և մեզանում ևս պետք է լինի»:
Բ. Ասատրյանի խոսքով, ՀՀ իշխանությունները այստեղից պետք է եզրակացություններ անեն, առաջին հերթին` վարեն հավասարակշռված արժութային քաղաքականություն և դիվերսիֆիկացնեն պահուստները:
«Իրավիճակն այնպես է, որ կարող է կորուստներ և շահեկան վիճակներ ստեղծվել»,- նշեց նա:
Բ. Ասատրյանն անդրադարձավ նաև ոսկու համաշխարհային թանկացումներին. Այսօր միջազգային շուկաներում ոսկու ունցիան վաճառվում է 1350-1370 դոլարով: ԿԲ նախկին նախագահը հիշեցրեց, որ «մեր դրամավարկային իշխանությունները» ոսկու պաշարները վաճառեցին 395 դոլար/ունցիա գնով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Կենտրոնական Բանկի ներդրումային հանձնաժողովը 2004 թ-ին գաղտնի էր որոշում կայացրել վաճառել ոսկու ամբողջ պաշարը` շուրջ 1.4 տոննա: Գործարքի մասին հանրությանը տեղեկացվել էր ավելի ուշ:

Б.Асатрян: Угроза валютной войны реальна
Сегодня мир стоит перед новой опасностью валютной войны, так как евро ревальвирует, а доллар обесценивается, заявил сегодня журналистам бывший глава Центрального банка Армении Баграт Асатрян.
По мнению Б.Асатряна, причина такой ситуации заключается в первую очередь, в конфликте между долларом и юанем, между Соединенными Штатами и Китаем, однако это противостояние может дестабилизировать всю мировую валютную систему. Бывший глава ЦБ сообщил, что японский банк за последние 10 лет впервые осуществил крупномасштабные интервенции. «Это свидетельствует о некотором беспокойстве и должно касаться также нас», - отметил Б.Асатрян.
Как отметил Б.Асатряна, власти Армении должны сделать из этого выводы, и в первую очередь, осуществлять сбалансированную валютную политику и диверсифицировать резервы. «Такая ситуация может привести как к потерям, так и к выгодным ситуациям», - подчеркнул Б.Асатрян.
Финансист обратился также к вопросу роста мировых цен на золото. Он отметил, что сегодня одна унция золота продается на международных рынках за 1350-1370 долларов. При этом Б.Асатрян напомнил, что ответственные за кредитно-денежную политику страны в свое время продали резервы золота по цене 395 долларов за унцию.
Напомним, что инвестиционная комиссия Центрального банка Армении в 2004 году приняла закрытое решение о продаже золотых резервов ЦБ, которые на тот момент составляли порядка 1.4 тонн. Об этой сделке общественность страны была информирована позднее.