ԱրմՌոբոտիքսը հիմնում է ակումբ
Այսօր երեկոյան Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում տեղի կունենա «ԱրմՌոբոտիքս ակումբ»-ի առաջին հանդիպումը: Այն նախաձեռնել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ):
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ԱրմՌոբոտիքսի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, հանդիպման ընթացքում ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը կներկայացնի Հայաստանում ձեռնարկատիրության զարգացման խնդիրները, միջոցառման հովանավոր «Հուրնեթ» ընկերության տնօրեն Արթին Բարսեղյանը կխոսի մեր երկրում ռոբոտաշինության զարգացման թեմայով: Հանդիպման ժամանակ կքննարկվեն նաև ակումբի նպատակներն ու հեռանկարները:
«Ակումբի նպատակն է` համախմբել տեխնոլոգիական ոլորտով և ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված երիտասարդներին, հնարավորություն տալ մասնակիցներին քննարկել ոլորտին վերաբերող և իրենց հետաքրքրող հարցերը, հնարավորություն տալ երիտասարդներին մշակել առաջարկներ ու իրականացնել դրանք»,- նշեց Մ. Նահապետյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ակումբը հանդիպումներ է կազմակերպելու ամսական մոտ 2 անգամ` ուրբաթ և շաբաթ օրերին, ինչպես նաև կկազմակերպվեն թրեյնինգներ` ռոբոտաշինության, ինժեներիայի վերաբերյալ:

ArmRobotiks establishes a club
Today in the evening at the Architectural State University will take place the first meeting of the “ArmRobotiks club”. It was initiated by the Union of Information Technology Enterprises (UITE).
As ArmRobotiks’s manager Mariam Nahapetyan told to Aysor.am, during the meeting the Executive Director of the UITE Karen Vardanyan will present the problems of entrepreneurship development in Armenia, the sponsor of the event Director of the "Hurnet” company Artin Barseghyan will speak about the development of the robot making. At the meeting will be discussed the goals and perspectives of the club.
The club is aimed at gathering the youth interested in technology and robot-making, give an opportunity to the participants to discuss issues concerning the sphere, as well as give them a chance to work out suggestions and realize them,” M. Nahapetyan mentioned.
He said that the club is to organize meetings for about 2 times in a month, on Fridays and Saturdays, as well as will be organized trainings related with robot making and engineering.