«Պետք է պահպանենք Երևման Սուրբ խաչ եկեղեցու հայկական կերպարը»
«Ադրբեջանն ամենաբարբարոս երկիրն է ամբողջ աշխարհում և, կարծես, սերունդների մոտ գենետիկ ատելություն կա այն ամենի նկատմամբ, ինչը հայկական է»,- լարգրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարությանն առընթեր պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը:
«Ես համոզված եմ, որ մոտ 10 հզր հուշարձաններից շատ քչերն են պահպանված: Այնտեղ գտնվող յուրաքանչյուր հայկական հուշարձան միտումնավոր ոչնչացվում է, ընդ որում դա արվում է պետական մակարդակով և շատ հետևողականորեն»,- ընդգծեց Հ. Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով Վրաստանի տարածքում հայկական եկեղեցիներին` մասնագետը նշեց, որ այնտեղ ոչ թե քանդվում են հայկական եկեղեցիները, այլ` վրացականացվում:
Հ. Սիմոնյանի հավաստմամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարությանը տեղեկացրել են, որ վրացական կողմն Ախլցխայի հայկական Երևման Սուրբ խաչ եկեղեցին մտադիր է վերածել վրացական կաթոլիկ կենտրոնի։

“We should keep Armenian image of Surb Yerevman Church”
Azerbaijan is the most barbaric country in the world, Azerbaijanis seem to have genetic hatred for everything which is Armenian, Hakob Simonyan, Director of the Scientific and Research Institute of Historical and Cultural Heritage of Armenia’s Ministry of Culture, told reporters in Yerevan.
“I am sure that very few of around 10,000 monuments have been kept. Azerbaijan deliberately destroys all Armenian monuments in its territory, at the state level and consistently.”
Touching upon the condition of Armenian churches in Georgia the expert said Georgia does not destroy Armenian churches but turns them Georgian.
Armenia’s Ministry of Culture has been informed that Georgia is set to turn the Surb Yerevman Church of Akhaltsikhe into a Georgian Catholic center.