«Տաթևի թևերը»` Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքում
Վաղը Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղում տեղի կունենա աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու` «Տաթևի թևերի» Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքում գրանցման և հավաստագրման պաշտոնական արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքի ներկայացուցիչ, գնահատող Կարիմ Վալերիոն:
Ինչպես հաղորդում են Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի մամլո ծառայությունից Կարիմ Վալերիոն վաղը Հալիձորի կայանից կանցնի Տաթևի կայան և կչափի ճոպանուղու երկարությունը: Նախատեսվում է, որ դրանից անմիջապես հետո պարոն Վալերիոն պաշտոնապես կհայտարարի «Տաթևի թևերի» Գինեսի համաշխարհային ռեկորդների գրքում գրանցման մասին:

«Крылья Татева» будет занесена в Книгу рекордов Гиннеса
Завтра в селе Татев Сюникской области состоится торжественное мероприятие по регистрации самой длиной в мире канатной дороги «Крылья Татева» в Книге рекордов Гиннесса.
Как сообщает пресс-служба Фонда национальной конкурентоспособности Армении, для участия в мероприятии в республику приехал представитель Книги рекордов Гиннесса, оценщик Карим Валерион.
Карим Валерион завтра проедет по станциям канатной дороги Галидзор-Татев и проведет ее измерение. Предусмотрено, что сразу после этого господин Валерион официально объявит о мировом рекорде и внесении канатной дороги «Крылья Татева» в Книгу рекордов Гиннеса.
Напомним, что протяженность канатной дороги, ведущей к монастырскому комплексу Татев, составляет 5.7 км, а самая высокая точка достигает 320 метров.