Արցախում մեկնարկում է աշնանային զորակոչը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին ստորագրել է հրամանագիր` 2010 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին: Այս մասին հաղորդում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Ըստ հրամանագրի` 2010 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության աշնանային զորակոչ, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև զորակոչի օրը, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնք կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը:
Հրամանագրի համաձայն` 2010 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:
Արցախի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Autumn conscription campaign starts in Artsakh
On October 23, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan signed a decree on 2010 autumn conscription and demobilization, Central Information Department of Artsakh Republic President’s Office reported.
According to the decree, within the period of November-December of the current year male citizens of the Artsakh Republic who will be 18 years old before the period of the draft as well as those citizens whose deferment of mandatory military service has been expired will be called up for military service during the autumn conscription campaign.
In compliance with the decree within the period of November-December 2010 servicemen who have completed their mandatory military service will be demobilized from the army.
The Cabinet of Ministers of the Artsakh Republic has been ordered to adopt a corresponding resolution to carry out the decree within a fortnight.