Վ. Այվազյան. «Տնտեսական մրցակցության խնդիրն առկա է ՀՀ-ում»
«Տնտեսական մրցակցության խնդիրն առկա է Հայաստանի Հանրապետությունում»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը` անդրադառնալով գնաճին և, մասնավորապես, պանրի թանակցումներին:
Նա նշեց, որ ԱԺ-ն հանդես է գալիս օրենսդրական փոփոխություններով, իսկ կառավարության առջև հստակ հարցադրում է դրվել և վերջինս էլ պետք է հանդես գա իր առաջարկություններով: Վ. Այվազյանի խոսքով, տնտեսական մրցակցային պաշտպանության մարմինը բավարար գործիքներ չունի դաշտը լիովին կարգավորելու:
Պատգամավորը փաստեց, որ եթե գնաճը բյուջետով նախանշված ծավալներից ավելին լինի, ապա ստացված արդյունքն էլ «ոչինչ» է դառնում. «Սա գերխնդիրներից մեկն է»: Համենայն դեպս, ըստ պատգամավորի, պետության կողմից ֆիքսված սոցիալական ծախսերը հաստատուն են և կապված են բյուջեի եկամուտներից:
Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը հայտարարեց, որ չի ուսումնասիրել պանրի թանկացման պատճառները: Վարչապետի հայտարարությունը պանրի բրենդ ստեղծելու վերաբերյալ, Վ. Այվազյանը կապեց ուղղակի արտահանման խթանման հետ:
«Հայրենական ապրանք արտադրողների միության» նախագահ Վազգեն Սաֆարյանի խոսքերի համաձայն` բարձր գնաճի դեպքում միջազգային պրակտիկայում կիրառվում է մի միջոց. «Երբ գնաճը 6 %-ից ավելանում է, պետք բնակչության եկամուտները ինդեքսավորվեն: Ցավոք, մեզ մոտ այդ պրակտիկան չի կիրառվում` ելնելով եկամուտներից»:

В.Айвазян: Вопрос защиты экономической конкуренции актуален
«В Армении актуален вопрос защиты экономической конкуренции», - заявил сегодня журналистам депутат парламента, председатель постоянной комиссии парламента по экономическим вопросам Вардан Айвазян.
Депутат обратился к вопросу инфляции и, в частности, росту цен на сыр. В.Айвазян сообщил, что парламент Армении выступает с инициативой законодательных изменений и перед правительством поставлен четкий вопрос о внесении конкретных предложении. По его словам, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции не обладает достаточными механизмами для полного регулирования данного поля.
Депутат констатировал, что если инфляция превысит предусмотренные бюджетом уровень, то результаты усилий правительства будут сведены к нулю. «Это одна из важнейших задач», - отметил В.Айвазян. При этом он подчеркнул, что государство проявляет твердость в реализации социальных расходов, однако их объем зависит от доходов бюджета.
Председатель комиссии по экономическим вопросам отметил, что не изучал причины роста цен на сыр. По мнению депутата, заявление премьер-министра Т.Саркисяна о создании бренда сыра направлено на стимулирование экспорта.
Председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армени Вазген Сафарян в свою очередь отметил, что в случае высокого уровня инфляции в международной практике применяется лишь одно средство. «Когда уровень инфляции превышает 6% необходимо индексировать доходы населения. К сожалению у нас эта практика не применяется», - отметил В.Сафарян.