Հայաստանում է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի նախագահ Ա.Կոնդակը
Հոկտեմբերի 25-ին Հայաստան է ժամանել Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի պատվիրակությունը` բանկի նախագահ Անդրեյ Կոնդակովի գլխավորությամբ:
ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ բանկի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունենալու ՀՀ նախագահի, ֆինանսների նախարարի, Կենտրոնական բանկի նախագահի և «Արդշինինվեստբանկի» ղեկավարության հետ:
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (Black Sea Trade and Development Bank) հիմնադրվել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (Black Sea Economic Cooperation) 11 հիմնադիր երկրների կողմից (Ալբանիա, Ադրբեջան, Բուլղարիա, Թուրքիա, Հայաստան, Հունաստան, Մոլդովա, ՌԴ, Ռումինիա, Վրաստան, Ուկրաինա) 1997 թ. կնքված պայմանագրի հիման վրա և իր գործունեությունը սկսել 1999 թ.-ից: Հայաստանի Հանրապետության մասնաբաժինը Բանկի կապիտալում կազմում է 1%:
Բանկի ստեղծման նպատակն է խթանել անդամ երկրների տնտեսական զարգացումը և նրանց միջև տարածաշրջանային համագործակցությունը՝ մասնավոր և պետական հատվածի ֆինանսավորման միջոցով:
Բանկը ՀՀ-ում գործող կազմակերպությունների վարկավորումը սկսել է 2004 թ.-ից: 2004-2010 թթ. ընթացքում ՀՀ-ում գործող արտադրական 8, ֆինանսական 3 և առևտրային 1 կազմակերպություններին տրամադրվել են վարկեր (վարկային գծեր, առևտրային վարկեր) 73 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով: Բանկերին տրամադրված վարկերն ուղղվել են ՓՄՁ վարկավորմանը և առևտրի ֆինանսավորմանը, իսկ արտադրական և առևտրային կազմակերպություններին տրամադրված վարկերը՝ բիզնեսի ընդլայնմանը և վերակառուցմանը:
Բանկի կողմից ՀՀ կազմակերպություններին տրամադրված վարկերի մնացորդը 31.12.09 դրությամբ կազմել է 54.2 մլն ԱՄՆ դոլար, որը կազմում է Բանկի վարկային պորտֆելի 6%-ը:

Делегация Черноморского Банка торговли и развития – в Армении
Делегация Черноморского Банка торговли и развития во главе с Андреем Кондаковым прибыла в сегодня Армению.
Как сообщает пресс-служба Центрального банка, делегация Черноморского Банка торговли и развития проведет в Ереване встречи с президентом Армении, министром финансов, главой ЦБ и руководством «Ардшининвестбанка».
Черноморский Банк торговли и развития (Black Sea Trade and Development Bank) учрежден 11 государствами-членами Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС): Албанией, Азербайджаном, Болгарией, Турцией, Арменией, Грецией, Молдовой, Россией, Румынией, Грузией, Украиной. Доля Армении в уставном капитале банка составляет 1%.
Цель создания банка – стимулирование экономического развития стран-членов ОЧЭС и сотрудничества между ними посредством финансирования частного и государственного секторов.
Банк начал свою деятельность в Армении в 2004 году. В течение 2004-2010гг. банк предоставил в Армении кредиты восьми производственным, трем финансовым и одной торговой организации на общую сумму 73 млн. долларов. Выделенные банкам кредиты направлялись на кредитование малых и средних предприятий, а производственным и торговым организациям – на расширение и реструктуризацию бизнеса. По состоянию на 31 декабря 2009 года остаток предоставленных кредитов достигает 54,2 млн. долларов, что составляет 6% кредитного портфеля банка.