Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովն անդրադարձավ արցախյան հիմնախնդրին
Հոկտեմբերի 23-24-ը շվեյցարական Մոնտրո քաղաքում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների 13-րդ գագաթաժողովը, որը կայացավ կազմակերպության 40-ամյակի շրջանակներում: Գագաթաժողովին մասնակցելու համար Մոնտրո էին ժամանել կազմակերպության 70 անդամ, ասոցիացված և դիտորդ երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունները: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ֆրանկոֆոնիայի հոբելյանական գագաթաժողովին մասնակցել է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը` արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ:
Ելույթ ունենալով գագաթաժողովին` Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում համագործակցությունը և կազմակերպության դերը` բազմամշակութային երկխոսության միջոցով ժողովուրդների և երկրների միջև խաղաղության ու համերաշխության ամրապնդման գործում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը իր գոհունակությունն է հայտնել 2011 թ. Ֆրանկոֆոն քաղաքների Գլխավոր Ասամբլեան Երևանում անցկացնելու որոշման կապակցությամբ և ընդգծել, որ այդ որոշումը նաև կազմակերպության յուրահատուկ գնահատականն է Հայաստանին` որպես ակտիվ անդամի և վստահելի գործընկերոջ:
Նշենք, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի եզրափակիչ բանաձևում առաջին անգամ ընդգրկվել է արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ դրույթ, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Մենք վերահաստատում ենք մեր անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Մենք կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին ձեռնպահ մնալ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից, ինչը կվտանգի խաղաղ գործընթացի ապագան: Մենք կոչ ենք անում կողմերին` շարունակել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած սկզբունքների ամբողջության հիման վրա` որպես այս հակամարտության հավասարակշռված և երկարատև կարգավորման հիմք»:
Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրեց գործող գլխավոր քարտուղար Աբդու Դիուֆին:
Նշենք նաև, որ համաժողովի շրջանակներում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպումներ է ունեցել մի շարք երկրների իր գործընկերների հետ:
Գագաթաժողովի ընթացքում կազմակերպվել էր նաև Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների մշակութային բազմազանությանը նվիրված «Ֆրանկոֆոնիայի ավան» միջոցառումը, որին Հայաստանը ներկայացված էր հայ հոգևոր և դասական երաժշտության կատարումներով:

XIII саммит Франкофонии обратился к вопросу Нагорного Карабаха
В швейцарском городе Монтрё 23-24 октября состоялся XIII саммит стран-членов Франкофонии, который проходил в рамках 40-летия организации. Для участия в саммите в Монтрё прибыли 70 членов Международной Организации Франкофонии (МОФ), высокопоставленные делегации стран-наблюдателей и ассоциированных членов МОФ. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В юбилейном саммите Франкофонии приняла участие также делегация Армении во главе с министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном.
Выступая на саммите, глава МИД Армении подчеркнул важность сотрудничества в рамках Франкофонии, а также роль организации в деле укрепления мира и согласия между странами посредством мультикультурного диалога.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил удовлетворение в связи с решением о проведении в 2011 году Генеральной ассамблеи городов Франкофонии в Ереване и подчеркнул, что это решение является также своеобразной оценкой организации Армении как активного члена и надежного партнера.
Отметим, что впервые в заключительную резолюцию саммита Франкофонии было включено положение об урегулировании карабахского конфликта, в котором в частности говорится:
«Мы вновь подтверждаем наше безоговорочное содействие усилиям Минской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Мы призываем все стороны конфликта воздержаться от применения силы или угрозы применения силы, что подвергает риску будущее мирного процесса. Мы призываем стороны продолжить переговоры на основе целостности принципов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ, как базы для уравновешенного и долгосрочного урегулирования конфликта».
XIII саммит Франкофонии переизбрал на должности генерального секретаря МОФ действующего руководителя МОФ Абду Диуфа.
Глава МИД Армении Э.Налбандян провел в рамках саммита встречи с коллегами из ряда стран.
В ходе саммита было организовано также мероприятие «Поселок Франкофонии», посвященное многообразию культур стран-членов МОФ, на котором Армения была представлена армянской духовной и классической музыкой.