Հաիթիում խոլերայի զոհերի թիվը հասել է 250-ի
Հաիթիում խոլերայի համաճարակի զոհերի թիվը հասել է 253-ի: Վարակվածների թիվը ավելի քան 3 հազար է: Այս մասին հայտնում է France-Presse գործակալությունը` հղում անելով երկրի առողջապահության նախարարության վրա:
Առողջապահության նախարարության աղբյուրը նշել է, որ վերջին օրվա ընթացքում մահացածների թիվը 33 է: Իր հերթին երկրի Արտաքին գործերի նախարար Մարի-Միշել Ռեյն ընդգծել է, որ խոլերայի համաճարակի բռնկման դեպքերի բացարձակ մեծամասնությունը գրանցվել է «խիստ սահմանափակ տարածքում»` երկրի հյուսիսային Արտիբոնիտ շրջանում: Ըստ նախարարի` համաճարակի տարածման հետ կապված իրավիճակը դեռ հաջողվում է վերահսկել:
Երկրի մայրաքաղաք Պորտ-Օ-Պրենսում արձանագրվել է հիվանդացության 5 դեպք: Բոլոր վարակվածները մայրաքաղաք են ժամանել Արտիբոնիտ շրջանից: Ըստ աղբյուրի` վրանային ճամբարներում, որտեղ բնակվում են այս տարի հունվարի 12-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով անտուն մնացած տասնյակ հազարավոր մարդիկ, համաճարակի դեպքեր չեն արձանագրվել:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին Հաիթիում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 220 հազար մարդ, 1,5 մլն մարդ մնացել է անտուն:

Жертвами холеры на Гаити стали более 250 человек
Жертвами эпидемии холеры на Гаити, по данным на воскресенье, 24 октября, стали 253 человека, сообщает Agence France-Presse со ссылкой на министерство здравоохранения страны. Число инфицированных возросло до 3,1 тысячи человек.
При этом представители министерства здравоохранения отметили, что за последние сутки было зарегистрировано лишь 33 случая гибели от холеры. В свою очередь, глава МИД Гаити Мари-Мишель Рэй подчеркнула, что подавляющее большинство случаев заболевания холерой выявлены на "строго ограниченной территории", в департаменте Артибонит на севере страны. По словам Рэй, ситуацию с распространением холеры пока удается держать под контролем.
В столице Гаити - Порт-о-Пренсе - пока выявлено лишь пять случаев заболевания холерой. Все инфицированные прибыли в город из департамента Артибонит. Вспышки холеры в палаточных лагерях, где проживают десятки тысяч человек, оставшиеся без крова в результате землетрясения, не зафиксировано.