Գտնվել է Ք. ա. 4-րդ հազարամյակում ապրած մարդու գանգամաշկ
Այսօր Արենիի հնագիտական արշավախմբի հայկական կողմի ղեկավար Բորիս Գասպարյանն ամփոփեց 2010 թ.-ի պեղումները և նշեց, որ պեղվել են անոթներ, որոնք գործածվել են թաղումների ժամանակ և ունեն ծիսական նշանակություն. անոթներում գտնվել են մարդկային բավականին լավ պահպանված մնացորդներ:
«Երեխաները թաղված են, հիմնականում, ամբողջությամբ. կարասային թաղում է: Մեկ անոթի մեջ լինում է մեկ կամ երկու, երբեմն երեք թաղում»,- նշեց արշավախմբի ղեկավարը և հավելեց, որ մեծահասակները թաղված են մասնատված` հատված առ հատված:
Բանախոսը հաղորդեց նաև, որ պահպանվել է երեխաներից մեկի գանգամաշկը մազերով հանդերձ` զամբյուղի մեջ: Այդ գտածոն հնարավորություն է տալիս գենետիկորեն լուծել գտածոյի խնդիրը:
«Գենետիկորեն կարող ենք բացել Ք. ա. 4-րդ հազարամյակում ապրած մարդու ամբողջ գենետիկ կոդը: Այդպիսի բան արված է մեկ անգամ Իռլանդիայում, երբ ճահճում գտել էին լավ պահպանված մարդու կմախք, և ուսումնասիրվել էր նրա գենետիկ կոդը: Նյութի պահպանվածությունը թույլ կտա բացել ողջ գենետիկ կոդը»,- ընդգծեց հնագետը և նշեց, որ արտերկրի համապատասխան լաբորատորիանները պահանջում են 60 հազար եվրո` նման անալիզներ կատարելու համար:
«Գտնել այդպիսի գումար հնագետների համար դժվար է: Հիմա ազգովի պետք է որոշենք. եթե ուզում ենք ունենալ գենետիկ ողջ կոդը, պետք է վճարենք: Այսպիսի հնարավորությունը պատմությունը տալիս է մեկ անգամ»,- շեշտեց Բորիս Գասպարյանը:

Today the head of the Armenian side of the archaeological expedition of Areni Boris Gasparyan summed up the excavations of 2010 and noted that vessels have been excavated that have been used during the funerals and are of a ritual significance; in the vessels were found human residues which have been quite well preserved.
“The children mostly are buried completely, it is a vessel funeral. In one vessel there is buried one or two sometimes even 3 three burring,” said the leader of the expedition and added that the adults are buried fragmented, part by part.
The speaker also reported that the cranium-skin of one of the children is preserved along with the hair in a basket: This discovery allows us to solve the problem of the finding genetically.
“Genetically we can open the whole genetic code of a person who has lived in the 4th millennium B.C. Such a thing has been done just once in Ireland, when a well preserved human skeleton was found in a swamp, and its genetic code was investigated. The preservation of the material would allow us to open the entire genetic code,” archeologist mentioned and noted that the corresponding foreign laboratories demand 60 thousand Euros for such analysis.
“It is difficult for the archeologists to find such sum of money. Now we have to decide together with our entire nation whether or not we want to observe the whole genetic code. I we want we have to pay. This kind of opportunity is given once within the whole history,” stressed Boris Gasparyan.