Է. Շարմազանով. Շրջադարձային փոփոխություններ պետք չէ սպասել
«Չի կարելի ասել, թե այս հանդիպումը անակնկալ է, քանի որ բանակցային գործընթացը շարունակվում է, իսկ Ռուսաստանը ակտիվ ներգրավված է բանակցություններում»,- անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում նախատեսված եռակողմ (Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների) հանդիպմանը և սպասվող զարգացումներին՝ Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով՝ այս հանդիպումը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի հոխորտանքները գրոշ չարժեն, քանի որ յուրաքանչյուր հանդիպումից առաջ Ալիևը ներքին սպառման համար ապակառուցողական հայտարարություններով է հանդես գալիս, սակայն այդ հայտարարություններից անմիջապես հետո «խելոք» գնում է բանակցությունների:
«Հույս ունեմ, որ գոնե այս անգամ Ադրբեջանի նախագահը կընդունի այն փաստը, որ բանակցությունների հիմքը Մադրիդյան փաստաթղթի հիման վրա Սանկտ Պետերբուրգում ներկայացված առաջարկներն են Լավ կլինի, որ Ալիևն այս անգամ չփախչի բանակցություններից և ոչ էլ դիվերսիա կազմակերպի»,- ասաց պատգամավորը:
«Այս հանդիպումից շրջադարձային փոփոխություններ պետք չէ սպասել, քանի որ Արցախի ղեկավարները դեռևս չեն մասնակցում բանակցային գործընթացին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բազմիցս առիթ ունեցել է ասելու, որ հայկական կողմի համար կարևորը Արցախի կարգավիճակի հարցն է, Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, և Արցախի ժողովուրդն ինքը պետք է տնօրինի իր ճակատագիրը»,- հավելեց Է. Շարմազանովը:

Sharmazanov does not expect breakthrough from Astrakhan meeting
This meeting is not a surprise as the negotiation process continues and Russia is actively involved in the talks, Spokesman of the Republican Party of Armenia Eduard Sharmazanov told aysor.am speaking about the tripartite meeting of the Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents to be held on October 27 in Astrakhan.
“I hope this time Azerbaijan’s President will accept the fact that the talks proceed according to Saint Petersburg proposals developed on the basis of Madrid document. Ilham Aliyev had better not escape the talks this time, nor organize a diversion,” parliamentarian said.
Sharmazanov does not expect breakthrough from the meeting as the Artsakh authorities are not yet involved in the talks.
“President Serzh Sargsyan has repeatedly said that Armenian party prioritizes Artsakh status; Karabakh cannot be part of Azerbaijan, and Karabakh people should be master of its own fate.”