Է. Շարմազանով. Շրջադարձային փոփոխություններ պետք չէ սպասել
«Չի կարելի ասել, թե այս հանդիպումը անակնկալ է, քանի որ բանակցային գործընթացը շարունակվում է, իսկ Ռուսաստանը ակտիվ ներգրավված է բանակցություններում»,- անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում նախատեսված եռակողմ (Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների) հանդիպմանը և սպասվող զարգացումներին՝ Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով՝ այս հանդիպումը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի հոխորտանքները գրոշ չարժեն, քանի որ յուրաքանչյուր հանդիպումից առաջ Ալիևը ներքին սպառման համար ապակառուցողական հայտարարություններով է հանդես գալիս, սակայն այդ հայտարարություններից անմիջապես հետո «խելոք» գնում է բանակցությունների:
«Հույս ունեմ, որ գոնե այս անգամ Ադրբեջանի նախագահը կընդունի այն փաստը, որ բանակցությունների հիմքը Մադրիդյան փաստաթղթի հիման վրա Սանկտ Պետերբուրգում ներկայացված առաջարկներն են Լավ կլինի, որ Ալիևն այս անգամ չփախչի բանակցություններից և ոչ էլ դիվերսիա կազմակերպի»,- ասաց պատգամավորը:
«Այս հանդիպումից շրջադարձային փոփոխություններ պետք չէ սպասել, քանի որ Արցախի ղեկավարները դեռևս չեն մասնակցում բանակցային գործընթացին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բազմիցս առիթ ունեցել է ասելու, որ հայկական կողմի համար կարևորը Արցախի կարգավիճակի հարցն է, Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, և Արցախի ժողովուրդն ինքը պետք է տնօրինի իր ճակատագիրը»,- հավելեց Է. Շարմազանովը:

Астрахань. Переломных изменений ожидать не стоит
«Нельзя сказать, что предстоящая встреча президентов Армении, Азербайджана и России является неожиданностью, поскольку переговорный процесс продолжается, а Россия активно вовлечена в нем», - заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов корреспонденту Aysor.
По его словам, предстоящая встреча вновь свидетельствует, что «угрозы Азербайджана и гроша не стоят». «Перед каждой встречей Алиев выступает с деструктивными заявлениями для внутреннего пользования, однако сразу после этого смиренно идет на переговоры», - отметил парламентарий.
«Надеюсь, что хотя бы на этот раз президент Азербайджана примет тот факт, что основой переговоров являются представленные в Санкт-Петербурге на основе Мадридского документа предложения. Будет прекрасно, если на этот раз Алиев не покинет переговоры и не организует новую диверсию», - заявил Э.Шармазанов.
«Переломных изменений от этой встречи ожидать не стоит, поскольку руководство Арцаха все еще не участвует в переговорах. Президент Армении неоднократно заявлял, что для армянской стороны первостепенным является вопрос статуса НКР. Карабах не может быть в составе Азербайджана, и народ Арцаха должен сам руководить своей судьбой», - заявил Э.Шармазанов.