Քաղաքագետ. Այս պահը ԼՂՀ ճանաչման համար դեռ շահեկան չէ
Հայաստանը ինչ-որ պահի անպայման պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, սակայն այժմ դեռ այդ պահը չէ: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով «Ժառանգության» առաջադրած ԼՂՀ անկախության ճանաչման օրինագծին` նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
«Ես վստահ եմ, որ գալու է մի պահ, երբ աշխպարհով մեկ ճանաչելու են Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունն ու պետականությունը: Ճիշտ քաղաքականությունն իրականացվում է կոնկրետ տարածության և կոնկրետ ժամանակի մեջ: Եթե ճիշտ ժամանակին չի բարձրացվում տվյալ խնդիրը, ապա այն կարող է հակառակ արդյունք տալ»,- ասաց քաղաքագետը` հավելելով, որ այս պահը ճանաչման համար դեռ շահեկան չէ:
«Եթե Ադրբեջանը սկսի ռազմական գործողություններ, Հայաստանն անհապաղ պետք է ճանաչի ԼՂՀ անկախությունը, կնքի ռազմական պայմանագիր և ակտիվորեն մասնակցի գործողություններին»,- ընդգծեց Բոզոյանը:

Правильный момент для признания независимости НКР – не наступил
В какой-то момент Армения должна обязательно признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, однако он пока не наступил. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Ерванд Бозоян, касаясь представленного партией «Наследие» законопроекта о признании независимости НКР.
«Я уверен, что придет время, когда во всем мире признают независимость и государственность Нагорного Карабаха. Правильная политика осуществляется в конкретном пространстве и в конкретное время. Если вопрос будет поставлен в неправильный момент, можно получить противоположный результат», - сказал Е.Бозоян. По словам политолога, момент, выгодный для признания независимости НКР, пока не настал.
«Если Азербайджан вдруг решит начать военные действия, Армения должна в обязательном порядке признать независимость НКР, подписать с ней военный договор и активно участвовать в действиях», - подчеркнул Е.Бозоян.