Ռուսաստանը դաշնակիցներին նորագույն զենք կմատակարարի
ՀԱՊԿ ստորաբաժանումները, որոնցում Ռուսաստանից բացի ներգրավված են նաև Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը, պետք է զինվեն ամենաժամանակակից սպառազինություններով, այդ թվում՝ ոչ մահաբեր գործողությամբ նոր նմուշներով։ Այդպիսի հայտարարություն է արել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բոդյուժան։Այս մասին հայտնում է dni.ru կայքը:
Երկուշաբթի Չելյաբինսկի շրջանում ավարտվել է «Փոխգործակցություն–2010» զորավարժությունների առաջին փուլը, որին մասնակցել են կազմակերպության Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը։ Բորդյուժան ընդգծել է, որ այդ զորավարժություններին մասնակցել են 7 երկրների ուղարկած ընտրյալ ստորաբաժանումները։
«Կարող եմ ասել, որ ՕԱՀՈՒ-ում յուրաքանչյուր երկրից ներկայացված են էլիտար ստորաբաժանումները, լավագույնը, որ այսօր կա մեր երկրներում: Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ ժամանակի ընթացքում Հավաքական ուժերը կապահովվեն ամենաժամանակակից օպերատիվ-արդիական սպառազինությամբ, կառավարման միջոցներով և ցանկացած պարագայում կգործեն միասնաբար և հաջողությամբ»,- ասել է ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարը:

Россия даст союзникам новейшее оружие
Подразделения Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в которую помимо России входят Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Таджикистан, Узбекистан и Армения, должны быть оснащены самым современным вооружением, включая новейшие образцы нелетального действия. Такое заявление сделал генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
В понедельник в Челябинской области завершился первый этап учений "Взаимодействие-2010", в которых были задействованы Коллективные силы оперативного реагирования (КСОР) организации. Бордюжа подчеркнул, что в них принимали участие отборные подразделения, присланные семью государствами.
"Могу сказать, что в состав КСОР от каждого государства выделены элитные формирования, лучшее, что есть на сегодняшний день в наших странах. Я очень надеюсь, что со временем подразделения Коллективных сил будут оснащены самым современным оперативно-совместимым вооружением, средствами управления и будут действовать в любой ситуации совместно и успешно", - сообщил генсек.