Յուշչենկոյին կարող են դատել զենքի վաճառքի համար
Ուկրաինայի Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Վրաստանին զենք վաճառելու փաստով: Կասկածյալներից մեկը կարող է լինել Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն:
Ինչպես գրում է «Դելօ» թերթը, ուսումնասիրելով Վրաստանին զենքի մատակարարման հարցով քննչական հանձնաժողովի տրամադրած նյութերը, գլխավոր դատախազությունը մի շարք քրեական գործեր է հարուցել: Այս մասին տեղեկացրել է հանձնժողովի ղեկավար Վալերի Կոնովալյուկը:
Նրա խոսքերով` քրեական գործով հիմնական կասկածյալներից մեկը կարող է դառնալ երկրի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն. «Վրաստան զենքի մատակարարման հետ կապված բոլոր ֆինանսական մեքենայությունները ղեկավարել է անձամբ Վիկտոր Յուշչենկոն»,- հայտարարել է Կոնովալյուկը:
Քննչական հանձնաժողովի ենթադրությամբ` Ուկրաինան երկու միլիարդ դոլարի զենք է վաճառել Վրաստանին, թեև պետական բյուջե է մտել միայն 200 միլիոնը:
Նշենք, որ Վրաստանին զենք մատակարարելու հարցով խորհրդարանական հանձնաժողովը ստեղծվել է 2008 թ. աշնանը: Դրա համար առիթ դարձավ Վրաստան ուկրաինական զենք առաքելու` Ռուսաստանի մեղադրանքները:

Yushchenko may be sued for arms sale
Ukraine’s Prosecutor General’s Office filed a criminal case on the fact of arms sale to Georgia. Ex-President of Ukraine Viktor Yushchenko can be one of the suspects in the case.
According to Delo newspaper, Prosecutor General’s Office filed a series of criminal cases on arms supply to Georgia, head of investigation commission Valery Konovalyuk said.
The investigation commission supposes Ukraine sold arms to Georgia amounting to over USD 2bn while only USD 200m entered the state budget.
The parliamentary commission on investigation of supplies of Ukrainian arms to Georgia was established in 2008 autumn after Russia accused Ukraine of supplying arms to Georgia.