«Ադրբեջանի պետվիճկոմի նախագահը ծիծաղելի հայտարարություն է արել»
Ադրբեջանի պետական վիճակագրական կոմիտեի նախագահ Արիֆ Վելիևը ստվերային տնտեսության մակարդակը 60 տոկոսից «իջեցրել» է 9 տոկոսի: Երեկ նա հայտարարել է, որ ստվերային տնտեսության մակարդակն Ադրբեջանում չի գերազանցում ՀՆԱ-ի 9 տոկոսը: Այդ մասին հայտնում է «Ազադլիգ» պարբերականը:
Կոմիտեի նախագահի խոսքերով` տնտեսության այդ բնագավառը կազմում են, հիմնականում, մարդկանց` տներում և կենցաղում իրականացրած աշխատանքները, մատուցած ծառայությունները և արտադրած ապրանքները: «Օրինակ` տանը թխած հացը վաճառողները, բնակարանների վերանորոգման աշխատանքներով զբաղվողները, աշակերտների հետ պարապողները և այլն, որոնց հաշվառել հնարավոր չէ»,- ասել է նա:
«Ադրբեջանի պետվիճկոմի ղեկավարի խոսքերով, ս.թ. 9 ամիսներին ՀՆԱ-ն կազմել է 29,3 մլրդ մանաթ, որում ստվերային տնտեսությունը չի անցել 2,6 մլրդ մանաթը, այսինքն` 8,8 տոկոսը, այն դեպքում, երբ տարբեր միջազգային կազմակերպություններ գտնում են, որ Ադրբեջանում ստվերային տնտեսությոնը կազմում է ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը»,- հայտնում է «Ազադլըգը»:

The droll statement made by Azerbaijani Arif Veliyev
The chair of the State Statistical Committee Arif Veliyev has “lessened” the level of the shaded economy from the 60 to 9 percent. Yesterday he has announced that the level of the shadowed economic level is not exceeding 9 percent of GDP, informs “Azadlig” newspaper.
According to the head of the committee that field of the economy mainly makes the work realized at the homes of the people and their routine, their services and produced goods. “The bread baked at home, for example, those who repair homes, tutors of pupils and so on which can’t be counted,” he said.
“According to the chair of the State Statistical Committee of Azerbaijan Arif Veliyev the GDP of the last 9 months made 29.3 mlrd mantas, that is to say 8,8 percent, this when many different international organizations think that in Azerbaijan the shadowed economy makes 60%,” informs “Azadlig."