Զինվորի սպանությանը չարձագանքելն ավելի մեծ խնդիրներ է առաջացնելու
«Նման միջադեպը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ գործընթացում ինչ-որ բեկում ակնկալելը վաղաժամ է: Ադրբեջանի կողմից նման քայլերը դարձել են ավանդական գործելաոճ: Այնպես է ստացվում, որ յուրաքանչյուր հանդիպման նախօրյակին կամ անմիջապես հետո նման սադրանքներ են արձանագրվում»,- անդրադառնալով նախօրեին ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից հայ դիրքապահին սպանելու փաստին՝ Aysor-ին ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության հետ կապերի գխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Դ.Բաբայանի խոսքերով՝ սրանով իսկ պաշտոնական Բաքուն ցույց է տալիս իր իրական դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
«Հանդիպումների նախօրյակին դիմելով նման քայլերի՝ ադրբեջանական կողմը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ հենց իրենք են բանակցային գործընթացում ապակառուցողական դիրքորոշում որդեգրել», - շեշտեց Դավիթ Բաբայանը և նշեց, որ նշյալ միջադեպին չարձագանքելը ավելի մեծ խնդիրներ է առաջացնելու:
«Ես սա նրա համար եմ ասում, քանի որ մինչ այժմ ադրբեջանական սադրիչ գործողությունները միջազգային կառույցների կողմից ինչպես հարկն է չեն դատապարտվել ու Բաքվին լուրջ պահանջ կամ դիմում չի ներկայացվել»,- հավելեց Դ. Բաբայանը:

Д.Бабаян: Мир должен осудить провокационные действия Баку
«Подобные инциденты в очередной раз свидетельствуют, что ожидать какого-то перелома в процессе пока не стоит. Такие шаги Азербайджана уже стали традиционным методом действий. Перед каждой встречей или же сразу по окончании происходят подобные провокации», - заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя убийство азербайджанской стороной военнослужащего Армии обороны Нагорного Карабаха.
По словам Д.Бабаяна, этим официальный Баку проявляет свою истинную позицию в вопросе урегулирования карабахской проблемы.
«Прибегая к подобным действиям накануне встречи, азербайджанская сторона доказывает, что именно она прибегает к деструктивной позиции в переговорном процессе», - отметил Д.Бабаян, добавив при этом, что отсутствие реакции на подобные инциденты может стать причиной возникновения еще больших проблем.
«До сих пор международные организации не осудили должным образом провокационные действия Баку и не предъявили Азербайджану серьезных требований», - отметил он.