Զինվորի սպանությանը չարձագանքելն ավելի մեծ խնդիրներ է առաջացնելու
«Նման միջադեպը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ գործընթացում ինչ-որ բեկում ակնկալելը վաղաժամ է: Ադրբեջանի կողմից նման քայլերը դարձել են ավանդական գործելաոճ: Այնպես է ստացվում, որ յուրաքանչյուր հանդիպման նախօրյակին կամ անմիջապես հետո նման սադրանքներ են արձանագրվում»,- անդրադառնալով նախօրեին ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից հայ դիրքապահին սպանելու փաստին՝ Aysor-ին ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության հետ կապերի գխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Դ.Բաբայանի խոսքերով՝ սրանով իսկ պաշտոնական Բաքուն ցույց է տալիս իր իրական դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
«Հանդիպումների նախօրյակին դիմելով նման քայլերի՝ ադրբեջանական կողմը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ հենց իրենք են բանակցային գործընթացում ապակառուցողական դիրքորոշում որդեգրել», - շեշտեց Դավիթ Բաբայանը և նշեց, որ նշյալ միջադեպին չարձագանքելը ավելի մեծ խնդիրներ է առաջացնելու:
«Ես սա նրա համար եմ ասում, քանի որ մինչ այժմ ադրբեջանական սադրիչ գործողությունները միջազգային կառույցների կողմից ինչպես հարկն է չեն դատապարտվել ու Բաքվին լուրջ պահանջ կամ դիմում չի ներկայացվել»,- հավելեց Դ. Բաբայանը:

Not responding to soldier's murder would cause bigger problems
“This incident once more comes to prove that it is too soon to expect a new fracture in the process. Such steps have become traditional for Azerbaijan. On the eve or after each meeting of the two presidents such provocations are being recorded,” Davit Babayan, the head of the Public Relations department of the NKR president told to Aysor.am touching upon the Armenian soldier’s murder by the Azerbaijani sniper yesterday.
According to D. Babayan the official Baku shows in this way its real position in NKR conflict settlement.
“Undertaking such step on the eve of the meeting the Azerbaijani side proved once again that it is them who has adopted a destructive policy in the negotiation process,” Davit Babyan stressed and mentioned that not responding to such an incident will cause bigger problems.
“I am telling this because till now the Azerbaijani provocations have not been condemned by the international institutes as it is required and no serious demands have been presented to Baku,” D. Babayan added.