Դավութօղլուն մեկնում է Չինաստան
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմետ Դավութօղլուն այսօր մեկնում է Չինաստան, որտեղ նախատեսում է սկիզբ դնել երկու երկրների վարչապետների կողմից ստորագրված ռազմավարական համագործակցության հռչակագրի իրականացմանը:
Այցի շրջանակներում Դավութօղլուն կայցելի Պեկին, Սինցզյան, ինչպես նաև կմասնակցի Շանհայում Էքսպո-2010-ի փակման արարողությանը: Այս մասին հաղորդում է «1նյուս.ազ»-ը:
Թուրքիան և Չինաստանը նախատեսում են առևտրի շրջանառությունը հասցնել 100 միլիարդ դոլարի: Կողմերը նաև որոշում են ընդունել առևտրական գործարքներում թուրքական լիրայի և չինական յուանի օգտագործման վերաբերյալ:

Глава МИД Турции посетит Пекин
В ходе визита Давутоглу посетит столицу Китая Пекин, выставку ЭКСПО-2010 в Шанхае, а также столицу Синьцзян-Уйгурского автономного округа - город Урумчи, сообщает «1ньюс.аз». Давутоглу примет участие также в церемонии закрытия выставки ЭКСПО-2010 в Шанхае.
Согласно источнику, будет начата реализация декларации о развитии стратегического сотрудничества, подписанной премьер-министрами Турции и Китая Эрдоганом и Цзябао.
Турция и Китай планируют довести уровень объема торговли до 100 миллиардов долларов. Стороны также приняли решение об использовании в торговле турецкой лиры и китайского юаня.