«Մեդվեդևը չի մասնակցել Ալիևի արձանի բացմանը»
«Նախագահ Մեդվեդևը չի մասնակցել Ալիևի արձանի բացմանը և հակառակը պնդող հրապարակումները պարզապես հեռու են իրականությունից»,- խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ՀՀԿ խոսնակ Է. Շարմազանովը:
Նշենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման օրն Աստրախանում բացվեց Հեյդար Ալիևի արձանը, որի կապակցությամբ տարատեսակ հրապարակումներ եղան:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ երեկվա ասուլիսում արդեն իսկ անդրադարձել էր ալիևյան արձանաշինությանն ու դրա պատճառահետևանքային կապին, այդուհանդերձ կրկնեց դեռ երեկ հնչեցրած իր այն միտքը, որ «ամեն մեկը հարգանքի տուրք է տալիս նրան, ինչ ունի»:
«Եվ եթե հայ ժողովուրդն ունի հազարամյակի պատմություն և նույնքան էլ, փաստորեն, գիտական, պատմական ու մշակութային ժառանգություն, ապա ադրբեջանցիների պարագայում գործ ունենք ընդամենը կուռքերի պաշտամունքի հետ, որն էլ, հայտնի է, երկար չի տևում»,- ասաց պատգամավորը:

Шармазанов: Медведев не участвовал в открытии памятника Алиеву
«Президент России Дмитрий Медведев не участвовал в церемонии открытия памятника Гейдару Алиеву в Астрахани. Публикации, которые утверждают обратное, не соответствуют действительности», - заявил сегодня журналистам секретарь фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Напомним, что в день трехсторонней встречи президентов в Астрахани был открыт памятник Гейдару Алиеву, в связи с чем в СМИ появились различные публикации.
Секретарь фракции РПА отметил, что уже накануне высказал свое мнение об алиевской страсти воздвижения памятников. «Каждый отдает дань памяти тому, что имеет», - подчеркнул Э.Шармазанов.
«И если армянский народ имеет тысячелетнюю историю и, соответственно, огромное научное, историческое и культурное наследие, то в случае с азербайджанцами мы имеем дело всего лишь с поклонением идолам, что, как известно, не может длиться долго», - сказал депутат.